Искаме от Европа защитен механизъм за българските производители на яйца

Общество

България настоява Европейската комисия да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца. Заради завишените доставки на яйца от Украйна, българските производители поискаха забрана на вноса. Това обаче не е възможно - информират от земеделското министерство.

Процедурата за подготовка на писмено искане към Европейската комисия вече е започнала от агроведомството. От там припомнят, че в резултат на съвместните усилия на няколко държави членки в началото на юни беше въведен защитен механизъм с активиране на тарифна квота, извън която се прилага мито при вноса на яйца от Украйна, предава БНР. 

Според птицевъдите у нас обаче този защитен механизъм не работи.

Производителите на яйца цитират данни, според които В Европейския съюз са внесени общо над 19 000 т. украински яйца, от които над 2 хиляди тона са влезли в  България, което прави относителен дял на вноса над 12 на сто. 

За сравнение населението на България е едва процент и половина от общия брой жители на европейския съюз. Тези числа сами по себе си показват размера на проблема, казват българските производители на яйца.

И според данните на земеделското министерство за периода януари – юни 2024 г. се наблюдава сериозно увеличение на вноса на пресни кокоши яйца от Украйна спрямо същия период на миналата година.

Ето защо България ще настоява за допълнителни защитни механизми, които да бъдат въведени за определен период срещу неблагоприятно въздействие върху пазара. За да наложи такива мерки, Комисията трябва в срок до четири месеца да направи оценка на състоянието на пазара

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността