Радев очаква борбата с купения вот да стигне и до "тези, които раздават парите"

Радев очаква борбата с купения вот да стигне и до тези, които раздават парите

Нито един сигнал за купен и контролиран вот не трябва да остава без отговор. В тази връзка вярвам, че се предприемат необходимите действия. Очакваме борбата с купен и контролиран вот да не се свежда само до дилърите на гласове, да се обърне внимание и по-нагоре - до тези, които раздават парите. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата с представители на институциите, отговарящи за подготовката на предстоящите парламентарни избори.

На срещата присъстваха още министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, представители на ЦИК и на ДАНС. По думите на вътрешния министър МВР работи много по-активно и на по-високи обороти спрямо положените усилия на предходните избори. 

"Ежедневно сме заливани от информация и сигнали, включително и към президентската институция, за купуване на вот преди предстоящите избори. Подобни действия дискредитират не само самата идея за демокрация, но и делегитимират институциите още преди да са избрани. Появиха се характерни имена и прякори, злощастно известни от недалечното ни минало. Споделяте моето убеждение, че нито един сигнал за купен и контролиран вот не трябва да остава без отговор", каза държавният глава.

По думите му, трябва да се предприемат действия за изграждане на доверие в българските граждани към изборния процес. "Най-вече трябва да направим така, че не само в следващия, но и в никой друг български парламент да не влизат представители на купения вот", добави президентът.

На предстоящите избори няма да се използва хартия от предходните, заяви на срещата при президента Радев с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори председателят на ЦИК Камелия Нейкова.

"ЦИК указа на всички областни управители, кметове на общини и печатницата на БНБ да бъдат унищожени всички неизползвани ролки от предишните избори до 30 септември", обясни още Нейкова. 

От ЦИК изразиха готовност на 11 октомври да направят доверено изграждане на изпълнимия код от изходния код. По отношение на сигналите за купен вот тя обясни, че до момента са постъпили 2 сигнала, които са препратени към МВР. За съхранението на машините заяви, че има решение, което обаче не е трайно.

"Машините са в същия склад, тъй като не е намерен държавен имат. ЦИК ще сключи договор за следващ период със същия склад. След изборите предстои преместването на машините в друг склад. Поискали сме обследване на това помещение. Постъпи протоколът от това обследване. Очакваме информация и от ДАНС. И едва тогава ЦИК ще сключи този договор", каза още Нейкова. 

"Сигналите, които са получени до 09.00 часа са 89, съпоставими с 85 от предишните избори. Досъдебните са 42. Като към този период на предходния са 40. Предупредителните протоколи са 336 спрямо 262 от предходните избори. 128 са специализираните акции към днешна дата. Т.е. всичко това, което ние заявяваме в публичното пространство, то е материализирано във всички тези цифри", каза министърът на вътрешните работи Атанас Илков. 

Подготовката за изборите, свързана с материално-техническата част, върви изцяло по график. Сроковете се спазват стриктно, в пълна координация сме с ЦИК, заяви по-рано през деня на брифинг министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов.  

„Изборният процес има два ясно очертани компонента – гласуване с хартия и с машини. Още в началото на подготовката отправихме предложение към ЦИК за оптимизиране на процеса с машинното гласуване. Това върви добре, надяваме се, че ще бъдат приети и процедурата по машинното гласуване ще бъде много по-прозрачна“, отбеляза министърът и добави, че с изготвянето на хартиените бюлетини, по информация от ЦИК, всичко върви в срок. 

С решение на Централната избирателна комисия трябваше да бъдат унищожени всички останали ролки неизползвана хартия от последните парламентарни избори. Този детайл е изключително важен за честността на машинния вот - гаранция, че не е налична стара хартия, която може да се използва неправомерно. За целта е създадена организация с областните управители, обясни министърът на иновациите и растежа.  

„За съжаление обаче областните управители, както и ние, нямаме прекия механизъм да изискваме от кметовете на общини такава информация. И алармираме за факта, че липсва пълна информация от всички общини за унищожената хартия от последните избори. Дори има фрапантен случай в София. На запитване на областния управител към Столичната община, отговорът, който е даден е, че няма правомощия да иска такава информация“, посочи Карадимов.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров подчерта, че различното от предишните избори е, че е актуализирана методиката, за да включат в проверката параметризиращия софтуер, с цел осигуряване на по-голяма сигурност. „Той е този, който конфигурира машините по отношение на кандидат-депутатските листи и преференции за всяка СИК. Такава проверка досега не е правена“, добави министърът.

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков обясни, че ведомството му е предприело действия по изготвяне на транспортния план, по който ще се движат всички изборни книжа и машините за електронно гласуване, както и тяхното обезпечаване от служители на МВР от София до всяка една изборна секция. „По всеки един сигнал относно купуване или продаване на гласове, който е постъпил в МВР, незабавно започва проверка“, категоричен беше Илков, който присъства на брифинга. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ