Правосъдният министър ще обжалва избора на Сарафов

Правосъдният министър ще обжалва избора на Сарафов

Правосъдният министър ще обжалва избора на Сарафов

Следващата седмица ще обжалвам във Върховния административен съд (ВАС) решението на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за избора на Борислав Сарафов като изпълняващ функциите на главен прокурор, обяви министърът на правосъдието Атанас Славов. Той направи коментара, след като пленумът на ВСС гласува да не взема отношение кой е компетентният орган за избор на и.ф. главен прокурор - пленумът или колегията.

“Чуха се становища, че пленумът е компетентният орган и други, че колегията е компетентният орган. Тъй като спорът остава висящ, той трябва да бъде разрешен по един авторитетен начин, а това може да направи само ВАС. Затова следващата седмица ще сезирам Върховния административен съд с искане за произнасяне по взетото решение, като министерството ще твърди, че то е незаконосъобразно”, заяви министърът.

Липсата на обсъждане на нравствените и професионални качества на Сарафов при избора му също ще бъде част от аргументацията ми, допълни Славов.

По казуса с избора на Сарафов за и.ф. главен прокурор има две тези, обясни по-рано в пленарна зала министърът на правосъдието Атанас Славов. Изслушването му влезе извънредно в дневния ред на парламента днес по предложение на председателката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.

Според прокурорската колегия от ВСС не става дума за избор на главен прокурор, затова следва тя да вземе решението кой да изпълнява временно длъжността. Според други членове на ВСС в Закона за съдебната власт няма изрична процедура за избор на и.ф на главния прокурор и на шефовете на ВКС и ВАС.

"В единия случай имаме тълкуване на закона, в другия случай трябва да направим и да приложим аналогия на закона", каза Славов. "Аргументите на колегите членове на прокурорската колегия са, че не може да се допусни нито ден без да има изпълняващ функциите на главен прокурор. Това са техните аргументи, те бяха изложени и на вчерашното заседание на ВСС. В същото време друга част от членовете на ВСС от самото начало на тази процедура са считали, че следва пленумът да осъществи избора на и.д. главен прокурор", разказа Славов.

В крайна сметка Сарафов бе избран и с допуснато предварително изпълнение на решението в петък. Славов поиска ВАС да се произнесе законен ли е бил изборът на Сарафов. Освен това, ако Конситуционният съд допусне за разглеждане питането за прекратяване на правомощията на главния прокурор от този ВСС, процедурата за избор на нов остава висяща, уточни министърът. Той посъветва ВСС да не бърза с избора нов главен прокурор преди решенето на КС и преди политическите сили да са направили конституционна реформа. Министърът обясни, че няма да предлага кандидатура за главен прокурор и че този ВСС се ползва с ниско доверие не само в обществото, но и сред самите магистрати.

"В същия ден, тогава аз също бях в Народното събрание в петък, получих обаждане от Сарафов, за да му осигуря достъп до помещенията на главна прокуратура, където се оказа, че Гешев в петък, вече след като беше освободен от длъжността главен прокурор, се е намирал. Трябваше да организираме достъпа на Сарафов до помещенията на главна прокуратура", разказа правосъдният министър.

Искането за изслушване на Славов от парламента беше инициирано вчера от ПП-ДБ, но блокирано с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане". В крайна сметка днес той беше допуснат, но пък самите ПП-ДБ, но те не дойдоха, за да го чуят. До там се стигна след като сутринта ПП-ДБ се ядосаха на партньорите си от ГЕРБ, че посредством скрити мнозинства вкарали в дневния ред приемането на правила за избор на шефове на БНБ, Сметната палата и здравната каса.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ