Над 70% от работодателите у нас трудно намират нужните кадри

Над 70% от работодателите у нас трудно намират нужните кадри

Над 70% от работодателите у нас трудно намират нужните кадри

Над 70% от българските работодатели срещат затруднения с осигуряването на нужните им кадри. Това е една от основните констатации в първото за тази година проучване на Агенцията по заетостта за пазара на труда и потребностите на работодателите от работна сила. То обхваща фирми от всички 28 области в страната, опериращи в 10 основни икономически сектора.

Затрудненията с намиране на персонал е растяща тенденция, установява още проучването. Участниците в него тази година, които отбелязват такъв проблем са с 2.3 пункта повече от тези през 2021 г.

Работодателите споделят, че срещат най-сериозни затруднения при намиране на продавач-консултанти, готвачи, шивачи, машинни оператори, програмисти, докато преди година преди кризата тези професии са били машинни оператори, оперативни счетоводители, помощник-възпитатели, заварчици и електромонтьори.

Като цяло към момента на пазара на труда са нужни около 239 339 работници и специалисти, с умения в различни професионални направления. Това се равнява на близо 10,5% от заетата в момента работна сила (2273819 заети лица по трудово и служебно правоотношение към края на м. март 2022г.)  

В същото време обаче данните регистрират, че работодателите в страната ще търсят с 4,6% по-малко работници и специалисти в сравнение с намеренията им отпреди една година.

  • През следващите 6 месеца:60 842 фирми имат намерения да търсят и наемат нов персонал. В сравнение с 2021 г. броят им се увеличава с 2620 или с 4,5%.
  • През следващите 12 месеца: ще се търсят 128 789 специалисти с квалификация, придобита в средното образование. Най-търсените професии в този период ще са: Сервитьор-барман, Готвач; Машинен оператор, Шивач; Строител, Строител-монтажник, Заварчик, Оперативен счетоводител, Електротехник, Касиер и др.

От други 62 905 специалисти с правоспособност или висше образование ще се нуждае българският бизнес. В сравнение с предходната година броят на търсените висшисти е нараснал с 6300 или с 11,1%. И тази година шофьор, медицинска сестра, учител и лекар продължават да заемат челното място сред най-търсените от работодателите специалисти в професии, за които се изисква висше образование или правоспособност.  47 645  работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката през следващите 12 месеца. Тук се наблюдава снижение на броят им спрямо година по-рано с 14,5% или 8100 броя.

Топ 20 най-търсени специалисти според броя на заявените потребности

Постоянен договор и пълен работен ден ще е основната форма на заетост през следващата една година. Това декларират близо три четвърти от работодателите, които ще наемат персонал през следващите  6 месеца. Въпреки наблюдавано нарастване с 0,8 пункта спрямо 2021 г.  работодателите, които имат намерение да предложат работа от разстояние, техният брой остава малък - 1580 или 2,6% от тези, които заявяват готовност да наемат нов персонал.

Нова вълна на ковид пандемията би бил най-сериозният фактор с негативно въздействие върху плановете за наемане на работна ръка. При такъв сценарий 19,4% от работодателите, които са възнамерявали да наемат персонал изцяло да преустановят търсенето на нов персонал. Това се равнява на 11800 предприятия, а най-силно негативно влияние върху намерението за наемане на нов персонал при нова ковид вълна ще се усети в сектора на търговията, хотелиерството и ресторантьорството, където 1/3 от фирмите ще се откажат да търсят персонал. Над 50% от работодателите у нас, или близо 31 хил. фирми обаче заявяват, че няма да се повлияят от появата на нова вълна.

Според тазгодишното проучване, едно ново затваряне би довело да реална загуба на близо 23,5 хил. работни места, като най-засегнати ще се окажат нискоквалифицираните работници, къде се очаква отказ за наемане на малко над 10 хил. работници. Близо 5 хил. работни места за квалифицирани специалисти със средно и висше образование ще останат необявени при наличие на нова ковид вълна. Най-предпочитаната форма за държавна подкрепа за запазване на заетостта сред работодателите при ковид ограничителни мерки остава „80 на 20” – изразена в 33,7% от случаите, следвана от „60 на 40” – в 14,5% от случаите. Само 3,4% от работодателите, които са възнамерявали да наемат персонал ще се откажат от това си намерение, независимо каква държавна помощ им се предлага.

Най-търсените знания и умения

Самоконтрол и дисциплина, както и умения за работа под напрежение са двете най-търсени от работодателите качества според тазгодишната анкета. Над 85% от всички участници в проучването посочват именно умението за самоконтрол и дисциплина, като едно от най-важните за тяхната фирма. Резултатът повтаря този от миналогодишното проучване, като дори отчита ръст на дела на посочилите този отговор с 3,6 п.п.

На второ място работодателите тази година предпочитат с приоритет да наемат лица с умения за работа под напрежение в  65,8% от случаите, следвани от практически знания и умения за прилагане на ЗБУТ в 54,4% от случаите. 

Две трети  от работодателите посочват като важни и: гъвкавост и адаптивност, инициативност, продуктивност, социални умения и креативност.

Положителните отговори относно предпочитанията на работодателите за необходими знания и умения на търсения персонал леко намаляват спрямо миналата година с 2,3 пункта от 53,6% при първото проучване за 2021г. на 51,3% през пролетта на 2022г. Сравнителните резултати между предпочитанията на работодателите при двете последни пролетни допитвания можете да проследите в таблицата по-долу.

Инициативност, общуване на роден език и умение за учене пък са сред първите три най-търсени от предприемачите компетентностти от общо осемте ключови компетентности, определени според Рамката за ключови компетентности за учене през целия живот по Препоръката на Съвета на Европа и Европейския парламент

Какви специалисти ще търси бизнесът в следващите 3-5 години

Търсените специалисти с висше образование в близките 3-5 години ще бъдат 173 784 души или 7,6% от наетите по трудово и служебно правоотношение в края на март 2022 г. Трите най-търсени професионални направления ще бъдат Педагогика, Икономика и Електротехника, електроника и автоматика.

Данните от анкетирането показват още, че през следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае от 208 964 специалисти със средно образование. Спрямо февруари 2021 г., търсенето е намаляло с близо 33,5 хил. или с 13,8%. Най-търсени ще са специалистите в търговия на едро и дребно, строителството, производствените технологии – текстил, облекло, обувки и кожи, машиностроене, металообработване и металургията и др.

По региони София-град остава областта, където ще се търсят най-много работници и специалисти – 67064, което е 28,0% от всички заявени в страната потребности.

В 17 от 28 области търсените работници и специалисти са по-малко от регистрираните безработни лица. В останалите 11 – те са повече. В област София-град превишението е 5 пъти, във Варна – 3, в Перник и Добрич – 1,7, в Бургас -1,6.

В 12 области се отчита ръст на заявените потребности от работна сила спрямо година по-рано. Това са областите София-град с прираст от 16300, следват Варна – с +10500, Добрич – с +3700, Софийска – с +2700 ,Русе – с +1200, Плевен – с +1000 и др.

Областите с най-висок отрицателен прираст на заявени потребности от работна сила са Бургас – с -11000, следват, Пловдив – с -8100, Търговище – с -6400, Хасково – с -6200, Ловеч- с – 2800 и др.

С цялото проучване можете да се запознаете подробно ТУК

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ