Пак скандали в парламента, този път заради избора на Делян Пеевски за член на конституционната комисия

Пак скандали в парламента, този път заради избора на Делян Пеевски за член на конституционната комисия

Делян Пеевски стана част от комисията по конституционни въпроси. Това решиха депутатите със 109 гласа "за". Подкрепата дойде от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Има такъв народ".

"Против" гласуваха ПП-ДБ и БСП. От "Възраждане" бяха в залата, но не участваха във вота. Вече независимият Радостин Василев също не изказа мнението си. "Искам да се обърне много добре внимание, че този вот нямаше да мине, ако "Възраждане" гласуваха "против". Те не гласуваха, с което това гласуване мина, което е абсолютен израз на лицемерието на цялата им група. Днес ги видяхте - не ги съдете по думите, а по действията", каза Искрен Митев от ПП-ДБ в обяснение на различния си вот. 

След него на трибуната излезе и Явор Божанков, който обаче не можа да каже нищо, тъй като бе обсаден от депутатите на Костадин Костадинов, които не му дадоха думата. Втората серия на сблъсъка от миналата седмица, когато главни действащи лица отново бяха Божанков и повечето депутати от ПГ на "Възраждане" беше предотвратена от квесторите, които обградиха Божанков

Атакуващите преминаха в словесни закани "Слизай веднага оттам", "Веднага изчезни оттам", "Нямаш право да говориш", а атакуваният отвръщаше с "Как няма да говоря? Защо да излизам? Къде да ходя? Ти ще казваш дали да говоря?" и накрая започна да ги снима с телефона си. За да охлади страстите, председателят на НС Росен Желязков даде 20 минути почивка, през която обаче препирнята се пренесе в кулоарите на парламента.

Съпредседателят на ПП Кирил Петков връхлетя в стаята парламентарната група на "Възраждане" с думите „Не можете да блокирате наш депутат да говори“, а Костадин Костадинов пък покани журналистите да слушат и записват. След което скастри Петков да „не се държи неадекватно“ и го призова да напусне стаята на "Възраждане".

"Тук сме в български парламент, всеки един депутат е тук с гласовете на българските граждани. Никой няма правото да цензурира изявата на български народен представител", коментира Петков пред репортерите, след като напусна стаята на Костадинов.

"Това, което исках да им покажа и да им кажа ясно, че колкото и невъзпитани да са техните маниери, това, което правят, е неправилно, противоконституционно. Влезнах в тяхната стая, за да им кажа да си поправят грешката. Както видяхте, с тях не може да се говори.", обясни съпредседателят на ПП.

После отсече,  че "нас от Промяната не ни е страх от такива хулигани“ и ако трябва ще стои сам с 30 човека от тях, за да държи на конституционното право на всеки един от неговите депутати.

След като получи забележка за първото блокиране на изказването на Явор Божанков от ПП, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов бе отстранен от пленарното заседание. Дори и 20-минутната почивка не накара Костадинов и хората му да успокоят страстите и да преразгледат позицията си за недопускане на Божанков за изказване. Депутатът от ПП пък не се отказа да обясни вота си "против" за избирането на Делян Пеевски за член на конституционната комисия.

20-минутната почивка не даде резултат и след края ѝ „революционната обстановка“ още повече ескалира.

След възобновяването на заседанието председателят на парламента Росен Желязков обяви наказание със забележка за няколко депутата от "Възраждане" и изчете имената им - Костадинв Костадинов, Георги Георгиев, Деян Николов, Емил Янков, Стоян Таслаков и Славчо Крумов.

Божанков се опита отново да се изкаже, но Костадинов продължи да му пречи и Росен Желязков го изгони от залата с мотив "трайно нарушаване на реда, като напомни на "Възраждане", че нямат право да нарушават конституцията.

Костадинов и депутатите от партията му обаче се струпаха се край парламентарната трибуна и дадоха ясно да се разбере, че ще блокират всеки опит за изказване, което принуди Желязков да закрие пленарното заседание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ