Пламен Димитров: Ако не се изпълнят обещаните увеличения, хората ще излязат на улицата
"Ако заложените законодателни мерки за увеличение на доходите не се изпълнят - хората в бюджетните сфери, които не са получавали увеличение от години, ще са на улицата. И ние ще ги водим", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров в тв ефира.
"Всеки сектор, когато е поставен в по-екстремна ситуация, създава подобни заплахи. Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба. Те поевтиняха с не повече от 5-6 на сто. И после полека се възстановиха от общата инфлация. Не е коректно да се твърди, че понеже евентуално ще се върне ДДС-то, то трябва да вдигнем с 20 на сто цената на хляба. От това се възползва всъщност бизнесът, а не потребителят. Целта беше хората да могат да получат по-ниски цени", коментира синдикалистът предупрежденията на хлебопроизводителите, че ако бъде премахната нулевата ставка - хлябът ще поскъпне в тв ефира.
По думите му аргументът, че "връщането на ставките от преди пандемичните им нива ще ги принудят да минат в сивия сектор и няма да плащат данъци". "Не приемам този аргумент. Какво означава, че ще минат в сивия сектор? Това е незаконно. За неспазване на законите - има наказателна санкция. И мен не ми харесва да плащам данъци. И мен не ми харесва, че като отида в ресторанта нещо е поскъпнало. Ако искам, отивам и плащам. Ако не - си стоя вкъщи. Когато става дума за стоки от първа необходимост, това очевидно не може да бъде направено. И те трябва със сигурност да бъдат много внимателно обгрижвани", категоричен е Димитров.
Той обясни, че част от данъчните мерки, "които бяха обявени от Министерство на финансите - са добри". "Те не вдигат данъците. В същото време дават възможност за една по-голяма събираемост. И като казваме повече пари, повече пари от правилните места. Кое е по-добре? Да върнем ставките на ДДС еднакви за всички? Или да вдигнем общата ставка с 2,5%, каквито предложения имаше от някои икономисти. Не мисля, че вдигаме ставките, а обратното".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕЦБ: Развитието на AI означава, че европейските банки трябва да ускорят темпото при киберсигурността
Финанси |Мотористи излизат на национален протест срещу поскъпването на „Гражданска отговорност“
Общество |В края на визитата: Тръмп обяви, че САЩ и Китай са постигнали „фантастични сделки“
Свят |Очакват се фермерски блокади на българо-гръцката граница
Свят |22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Общество | Advertorial |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Енергетика |Зеленски призова за "по-болезнени" санкции срещу Русия
Свят |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Цитат на деня
Цитат на деня |Времето: Още следобедни валежи
България |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.