Политическите реакции на решението за приемането ни в сухопътния Шенген

Политическите реакции на решението за приемането ни в сухопътния Шенген

България постигна още една от своите стратегически цели с приемането в Шенген и с важно значение за нашата пълноценна европейска интеграция, за развитието на българската икономика и най-вече за българските граждани. Искам да изразя своята признателност към всички, които работиха активно през годините за нейното постигане. Това написа в социалната мрежа Х президентът Румен Радев за приемането на България в Шенген. 

Днес Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Припомняме, че на 31 март тази година отпаднаха проверките по въздушните и морските шенгенски граници на двете страни. 

"От 1 януари контролът по сухопътната ни граница отпада и ще се извършва на случаен принцип, по метода за анализ на риска, като автомобилите ще бъдат извеждани от потока и така движението няма да се затруднява. Надявам се промените от януари да са в полза на дейността на транспортните фирми и постепенно да доведат до заличаване на загубите им от сухопътния контрол. Работи се за създаване на необходимата организация по отношение на компенсаторните мерки за граничен контрол", каза вътрешният министър Атанас Илков

Екипно, с колегите от Гърция и Румъния, съвместните ни отговорности продължават. Засилваме дейността и усилията за гарантиране на сигурността, като от 1 януари в контрола ще участва и контингент от 100 служители от Австрия, Румъния, Унгария, българските гранични полицаи, колегите от Гърция също заявиха желание за участие. Усилията ни към момента се изразяват със 70% намаление на опитите за нелегално преминаване на мигранти, във вътрешността на страната спадът е с 46 %  в сравнение с 2023 г. – резултати от заявените от нас действия и отговорности, които изпълняваме и към момента. През идните шест месеца граничният контрол ще е в сила, като междувременно ще следим и анализираме процесите така, че да не допуснем влошаване на средата за сигурност по границата и като цяло в Шенгенското пространство, добави вътрешният министър Илков. 

"От 1 януари 2025 година контролните институции, които извършват проверка, няма да присъстват физически на граничните пунктове с Гърция - "Кулата" и "Илинден". Отпада и контролът на моторни превозни средства и хора. Ще бъдат премахнати кантарите за товарните камиони, ще се разширят и пътните платна. Контролът, който ще бъде осъществяван на принципа "анализ на риска" във вътрешността на страната, ще бъде извършван на големите паркинги в 30-километровата зона, без да се пречи на движението", съобщи за БНР областният управител на Благоевград Георги Динев

Междувременно, бизнесът изчисли на 500 млн. лв. икономическите ползи годишно за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство. От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изразиха надежда, че облекченията на граничния контрол ще се усетят веднага не само от транспортните фирми, но и от българските граждани. "Дори и самият подсъзнателен страх, че минаваш такава сериозна граница като тази на Шенгенското пространство, представляваше някакво препятствие пред нашата пълноправна интеграция в Европейския съюз и се надявам, че сега това ще бъде преодоляно" - коментира Милена Ангелова от АИКБ.

Днешното решение предизвика коментари и от политическите сили в българския парламент. ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" и "БСП-Обединена левица" приветстваха решението. То не е повод за гордост, смятат от "Възраждане". "Морал, единство, чест" казаха, че с притеснение приемат новината. 

"С решението България да стане член на Шенген и по суша се поправя една многогодишна несправедливост за нашата държава. Това е на първо място голямо българско постижение, голям успех за България. Позитивите са подчертани – политически, икономически, за туризма и транспорта. Освен това присъединяването ни и по суша в Шенгенското пространство е доказателство, че България е изпълнила много отдавна всички критерии. Това са усилия на много кабинети", коментира пред журналисти в Народното събрание Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС.

Трудно извоювана политическа победа за България. Така от ПП-ДБ определиха решението на Съвета на ЕС. в декларация от парламентарната трибуна. "Днешният ден потвърждава, че България е Европа и Европа е България. Заслужава си да отпразнуваме този исторически момент, защото ставаме част от 425 млн. души, които пътуват свободно, посочи съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков

"Приемането на България в Шенген ще има сериозни и опасни последствия за националната сигурност. Сред основните опасности е превръщането на държавата ни в първа приемаща държава за нелегални мигранти и включването на още три държави в охраната на границите. Унижението на България от влизането в Шенген се превръща в огромна заплаха, защото реално България е заплашена от това да се превърне в най-големия бежански лагер в Европа, и може би точно това е причината, поради която вкараха нашата държава в Шенген. Влизането на България в Шенген не е нещо, с което трябва да се гордеем. Това е нещо, от което трябва да се страхуваме, защото в настоящия момент то се превръща в най-крупната заплаха за оцеляването на България и за бъдещето на българската нация през последните повече или близо 150 години, откакто съществува Третата Българска държава", заяви в декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Според съпредседателя на ПГ на "БСП - Обединена левица" Борислав Гуцанов пълноправното членство в европейското безвизово пространство ще се отрази положително на страната ни, защото най-малкото границите ще бъдат много по-свободни. Вижте за какви огромни опашки става въпрос по границите, отбеляза той пред журналисти в парламента и добави, че влизането ни изцяло в Шенген ще е сериозна стъпка напред. 

Влизането в Шенген е изключително закъсняло за България, защото страната ни много отдавна изпълни всички искания. Дори има проблем от наша гледна точка, че се случи толкова късно, защото миналият кабинет "Денков" прие като част от приемането ни в Шенген едни условия, които нямат нищо общо с изискванията за Шенген. Говоря за безконтролното връщане на мигранти в първата страна, която ги е регистрирала. Това би било проблем за страната ни, ако започне да се изпълнява", заяви председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов по време на консултациите при президента, предшестващи връчването на първия проучвателен мандат. 

С притеснение приемаме решението за Шенген и не можем да се зарадваме толкова много, колкото някои други колеги в пленарната зала, коментира лидерът на партия "Морал, единство, чест" Радостин Василев. Притесненията им били дали това не е свързано с войната в Сирия и дали някой не иска набързо да ни приеме, за да станем пункт за мигранти. От МЕЧ отбелязаха, че Италия, Германия и някои други държави въвеждат контролен режим. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ