Сарафов възложи на 14 души да пишат правила за работа на прокуратурата

Сарафов възложи на 14 души да пишат правила за работа на прокуратурата

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди работна група от 14 магистрати и служители да извърши преглед на действащите в системата на Прокуратурата на Република България (ПРБ) вътрешноведомствени организационни и методически актове. Те се отнасят до правилата за работа по преписки и досъдебни производства, участието на прокурорите в съдебни производства, изпълнението на правомощията им съобразно Конституцията и законите, както и до съсредоточаването на работата на магистратите върху същинските им прокурорски функции. Това съобщи на сайта си Прокуратурата на РБ. Работната група трябва да изготви доклад и да предложи мерки за оптимизиране и облекчаване на работата на прокурорите в срок до края на следващия месец.

Работната група следва да проучи изготвените до момента аналитични доклади в ПРБ, препоръки и становища, отнасящи се до вътрешните правила на работа в прокуратурата и да проведе обсъждания с представители на районните, окръжните и апелативните прокуратури. Целта е да се направи анализ с оглед на необходимостта от привеждане на вътрешните актове в прокуратурата в съответствие с актуалната нормативна уредба и със задължителната съдебна практика, включително с решенията на Съда на Европейския съюз (СЕС) и на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), както и да се съберат предложения в тази насока. Изпълняващият функциите на главен прокурор е разпоредил да се обърне специално внимание на актовете, свързани със задълженията за периодично предоставяне на информация.

По-рано в петък и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов разпореди и проверка на всички преписки, образувани по лични проверки, извършвани от прокурори от Върховната касационна прокуратура след 2 май 2023 г., съобщиха от държавното обвинение. Ще се проверява предмета, основанието за образуване на лична проверка от прокурор от ВКП, спазвани ли са правилата за случаен подбор, както и срочността на самата проверка и резултата от нея, уточняват от прокуратурата.  Проверката се налага поради констатирана противоречива практика по приложението на член от Закона за съдебната власт, с цел прилагане на единен подход, стриктно съобразен с изискванията на закона, както и недопускане на субективни решения и изземване на правомощия от горестояща прокуратура, съобщават от обвинението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ