Силна миризма на газ стресна столични квартали

Силна миризма на газ стресна столични квартали

Силна миризма на газ се появи по обед в петък в част от северните и западните квартали на София. Граждани свидетелстват за много силна миризма и призовават да не се излиза навън. Миризмата се усеща около "Военна рампа", "Надежда", "Толстой", "Илиянци", Банишора", "Овча купел", "Св. Троица", "Разсадника", Женския пазар, "Зона Б 5", "Зона Б 18", "Красна поляна" и др.

От Столичната регионална здравна инспекция направиха проверка, която установи, че няма опасност за здравето на хората в района. Няма да се евакуират нито деца от детските градини, нито работниците от близкия цех за скрап. От Столичната здравна инспекция увериха, че веществото не е токсично, но миризмата му е силно неприятна и може да доведе до замайване, предаде бТВ. Междувременно са подадени три сигнала за леко обгазени хора. Изпратени са три екипа на Спешна помощ в района. Един от обгазените е на 18 години и е прегледан в "Пирогов".

Началникът на Сектор "Оперативен център" към Столична дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. инспектор Мария Стоянова обясни, че при пристигането на екипите е установена силна задушлива миризма, която наподобява тази на пропан-бутан.

При анализиране с газанализатори и други уреди е установено, че концентрацията идва от депо за скрап. След връзка с управителите на депото е станало ясно, че до отделянето на миризмата се е стигнало по време на унищожаване на варели, в които се съдържа меркаптан. „Меркаптанът е веществото, с което се облагородява пропан-бутанът, за да усещаме тази миризма, тъй като самият пропан-бутан няма мирис", каза Стоянова.

Варелите са обезопасени и изолирани, за да не изтичат. "Става въпрос за минимални количества меркаптан в самите варели, но миризмата е много обилна и трябва минимално количество, за да овкуси доста голям обем", каза още Стоянова, като уточни, че не става въпрос за изтичане, а за остатъчно меркаптан вещество във варелите, в които се е съхранявало. Варелите са дадени за унищожаване, като пресоването попада в атмосферата. "Няма пропан-бутан. Реално пропан-бутанът е веществото, което е по-опасно. Ако миризмата е по-силна, може да има леко замайване, но ако стоите по-дълго", каза Стоянова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ