"Тренд": Над 80% от българите смятат четенето на книги за важно, но 43% не са прочели книга през последната година

Тренд: Над 80% от българите смятат четенето на книги за важно, но 43% не са прочели книга през последната година

Над 80% от българите определят четенето на книги като важно. 43% признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа".

Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст над 18 години.

Мнозинството от българите (83%) смятат четенето на книги за важно, но в същото време четирима от всеки десет души (43%) признават, че през последната година не са прочели нито една книга. Хората, които не са прочели нито една книга през последната година, посочват като основна причина за това липсата на интерес (43%), като това е силно изразено сред най-младите – под 30 години. На второ място е липсата на време с 34%

Делът на хората, които не са прочели книга през последната година нараства с възрастта и достига половината сред тези над 70 години. Сред висшистите този дял е значително под средното ниво. 9% са прочели повече от 10 книги през последната година.

61% от анкетираните предпочитат книгите в хартиен формат, докато 21% избират електронните книги. Аудиокниги слушат 4% от българските граждани.

Почти една трета (30%) заявяват, че изобщо не четат книги. Това са предимно по-възрастните, ниско образованите и жителите на селата.

Предпочитанията по жанрове показват, че най-четени са романи и трилъри (24%), съвременната художествена литература (23%), историческите романи (22%), класическата литература (22%) и любовните романи (20%).

Най-честата причина за избор на книга е препоръка от приятел, познат или роднина – това посочват 49% от пълнолетните българи. Малко над една четвърт (26%) се ориентират по заглавия в книжарниците, а почти една пета (19%) разчитат на информация от социалните мрежи. По-специализирани източници, като рецензии, блогове и литературни сайтове, се споменават от 13%. На информация в медиите се доверяват 11%, а 7% следват препоръки, получени в учебна среда или на работното място.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

ISW: Москва постави като условие мирното споразумение да не позволява прозападно правителство в Киев
ЕС призовава основано на уважение споразумение, след като Тръмп заплаши блока с мита от 50%
Неизвестно за известните: Съперничество между двама братя и скандал под бомбите ражда прочута марка за спортни обувки
"Тренд": Над 80% от българите смятат четенето на книги за важно, но 43% не са прочели книга през последната година
Съдия временно блокира забраната на Тръмп за прием на чуждестранни студенти в Харвардския университет
МВР иска спедиторските фирми да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове
Украйна и Русия извършиха най-голямата размяна на военнопленници от началото на инвазията през 2022 г.
ЕС обмисля премахването на 20 банки от SWIFT в рамките на новите санкции срещу Русия