Европейците предпочитат печатните книги пред електронните

Все повече хора пазаруват онлайн, като тази тенденция се наблюдава не само при битовите стоки от първа необходимост, но и при книгите. Въпреки това печатните издания остават предпочитаният формат за читателите, като 14,7% от жителите на ЕС са купували печатни книги, списания или вестници онлайн през 2024 година - над два пъти повече от дела на хората, закупили електронни издания или аудиокниги (6,8%), показват данните на Евростат.
Статистиката излиза по случай Световния ден на книгата, който се отбелязва на днешната дата - 23 април.
Най-висок дял на жителите, които купуват печатни книги, списания или вестници онлайн, е отчетен в Ирландия (28,3%), Нидерландия (23,5%) и Люксембург (22,7%). За разлика от тях най-ниски дялове са отчетени в Кипър (2%), Латвия (3,8%) и Румъния (5,3%).
При електронните и аудиокнигите най-високи дялове са регистрирани в Ирландия (22,3%), Дания (19,7%) и Люксембург (13,3%), докато най-ниските са отчетени в България (1,8%), Латвия (2,5%) и Румъния (2,6%).
Само три страни от ЕС - Дания, Кипър и Финландия - делът на хората, закупили електронни книги и аудио книги, надхвърля този на купувачите на печатни издания.
Световният ден на книгата и авторското право е определен за честване от ЮНЕСКО през 1995 година, като с утвърждаването му организацията се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост.
Идеята за този празник произхожда от Каталуня, където на 23 април, деня на св. Георги Победоносец, традиционно се подарява книга.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.