Три държави са предложили закрила на Христо Грозев

Три държави са предложили закрила на Христо Грозев

Три държави са предложили помощ и правна закрила на Христо Грозев, разкри самият той в първи интервюта за български медии след като стана ясно, че Русия го е обявила за издирване. Грозев сподели, че се страхува за безопасността и живота си.

Страхувам се от това, което на руски наричат „екцес на изпълнителя” - някой, който ще реши да свърши на своя глава услуга на Кремъл – да причини смърт или да се опита да ме отвлече. Това е по-големият риск”, заяви той пред NOVA. От съображения за сигурност Грозев не каза в коя страна се намира в момента. „Не го правя нарочно. Но когато бях обявен за федерално търсене, бях на друг континент, затова се наложи да остана”, каза Грозев.

„Поне от 2-3 години не само аз, но и колегите от „Белингкат” имаме особен режим на пътуване, с купуване на билети в последния момент, за да не може да бъде лесно разгадано къде пътуваме, какво разследваме. Сега нещата минават на качествено друго ниво. За да се върна в Австрия, където живея, трябва да променя значителна част от билетите си, за да не попадна на територията на страна, която може да извърши услуга на Кремъл”, обясни той.

Грозев определи като прецедент включването на чуждестранен журналист в списъка на руското ФСБ. Но все още няма обяснение защо е в този списък. Той сподели, че вече е наел адвокати в Русия, които да установят в какво точно е обвинен.

„Те не могат да разберат в какво точно съм заподозрян и обвинен. Наех адвокат и от правозащитната организация „Агора”. Вече втори ден не могат да получат информация. Надявам се вече да я получим”, каза той. На този етап Грозев предполага, че причината за обявяването му за издирване са разследвания на сайта "Белингкат". Малко по-късно в интервю за bTV той сподели 

„Поне от 2-3 години ФСБ имат огромен проблем с нашите разследвания. Получавали сме сигнали от наши информатори, да внимаваме с новите познанства, с хора, които искат да се запознаят с нас””, каза още Грозев. 

Той смята, че е привлякъл вниманието на руските служби още през 2016 г. с разследването си на свалянето на малайзийския самолет. „Всяка година ходих да обучавам журналисти в Русия. През 2016 г., на излизане от страната ми беше сложен черен печат”, каза журналистът. „През 2019 г. наше разследване нанесе сериозен удар на техните служби. То беше за убийство в Берлин на чеченски бежанец. Практически нашето разследване беше основно доказателство в съдебна зала, с което представител на ФСБ беше осъден до живот и в момента той е в берлински затвор. И в края на 2020 г. разкрихме кой е отровил Навални, но и го направихме по начин, по който практически унизихме ФСБ. За мен това е моментът, в който определени инструкции са спуснати от Путин. Това е информация, която ми е дадена от близки до него, така че съм сигурен”, каза Грозев.

Два дни преди българското правителство да привика Митрофанова, правителствата на три други държави в Европа са му предложили помощ -  Холандия, Австрия, Швеция, Естония. "Българското правителство все още не се е свързало с мен", уточнни той пред bTV и окачестви мълчанието на властите у нас като абсурдно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ