Гешев не е прокурор от 15 юни, реши ВСС. От Сарафов зависи ще получи ли 20 заплати

Гешев не е прокурор от 15 юни, реши ВСС. От Сарафов зависи ще получи ли 20 заплати

Гешев не е прокурор от 15 юни, реши ВСС. От Сарафов зависи ще получи ли 20 заплати

Единодушно Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет остави без разглеждане искането на Иван Гешев да се гласува оставката му като редови прокурор. Според кадровиците от 15 юни т.г. Иван Гешев не е прокурор, тъй като сам е подал заявление, че след предсрочното му освобождаване като главен прокурор не желае да бъде преназначен като редови прокурор във Върховната касационна прокуратура /ВКС/. „Ние не можем да възстановим някого на позиция, при положение, че той не желае", каза председателстващият заседанието Стефан Петров.  Гешев може да обжалва днешното решение на ВСС пред съда. А дали Иван Гешев ще получи 20 заплати обезщетение при напускане на съдебната система, ще решава и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, обясниха членове на ВСС. 

Неотдавна с пост във Facebook Иван Гешев обяви, че оставката му като прокурор 9 дни не е гласувана от Висшия съдебен съвет. На 19 юни Прокурорската колегия прие за сведение единствено заявлението от Гешев, че не желае да бъде възстановен като прокурор. Затова Гешев запита прокурор ли е все още. „И ако все още съм прокурор с пълни права - дали мога да арестувам някого, например някой от разследваните в момента политици?”, написа той.

„Прокурорите в България не арестуват. В България прокурорите могат да направят предложение до съда да вземе мярка за неотклонение „задържане под стража” по делата, които са им възложени в качеството им на наблюдаващи прокурори”, заяви в отговор тогава Огнян Дамянов, член на Прокурорската колегия на ВСС.

Той обясни, че досега ресорната колегия никога не е обсъждала оставката на Гешев, а само заявлението му, че не иска да се връща във Върховната касационна прокуратура. „За да бъде някой магистрат, трябва да има решение на съответната колегия, въз основа на това решение той да има акт за встъпване в съответния орган. Едва тогава магистрат може да подаде оставка, тъй като заема определена длъжност, ако не заема такава длъжност, няма как да подаде оставка”, обясни Огнян Дамянов.

На заседанието си в сряда ВСС отказа и освобождаването на Ясен Тодоров като зам.-директор на националното следствие. Тодоров остава на поста с мотивите, че директорът на националното следствие няма правомощие да иска освобождаване на свой заместник. Такова право има само главният прокурор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ