ВСС трябва да се заеме с избори на нов главен прокурор и шеф на Върховния административен съд още в началото на 2025 г. /ОБЗОР/
През 2025 г. се очаква Висшият съдебен съвет (ВСС) да проведе избор за нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Към момента и.ф. главен прокурор е Борислав Сарафов, а и.ф. председател на ВАС е Георги Чолаков, съобщава БТА.
Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни от Пленума на ВСС по предложене на Прокурорската колегия. На въпрос дали е по-добре в процедурата за избор на главен прокурор да има поне две номинации на кандидати, служебният министър на правосъдието Мария Павлова заяви тогава, че "ако има повече от един кандидат, това ще е единствено и само за задоволяване на обществени нагласи и мнения". Тя отказа да направи номинация, въпреки законовата възможност, а мотивът ѝ бе, че няма право да гласува при избора.
В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент на 10 октомври от членовете на Прокурорската колегия.
Висшият съдебен съвет, независимо от това, че парламентарната квота на членовете му е с изтекъл мандат, е пълноценен и може да взима решения, каза след направената номинация Росен Желязков от ГЕРБ. В края на ноември народните представители от ГЕРБ-СДС внесоха искане за тълкуване на конституията в Конституционния съд с въпрос: "Когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия?" Подобно искане беше внесено и от ПП-ДБ, като Конституционният съд на 19 декември отклони питанията на депутатите.
Съюзът на съдиите в България излязоха с поциция, че ВСС в този състав не следва да избира новите председател на ВАС и главен прокуро. Към това се включиха и адвокатите, но Камарата на следователите застъпи обратната теза и настоя за избор.
Президентът Румен Радев заяви, че този Висш съдебен съвет няма легитимност да избира главния прокурор на България. Според него всички действия дотук на ВСС не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото.
Призивите да бъде спряна процидурата за избор, са призиви да бъде нарушена Конситуциян, което е недопустимо, заявиха от ВСС в позиция, гласувана на заседание на Пленума. Изборътза главен прокурор ще е на 16 януари.
От своя страна процедурата за избор на председател на ВАС бе открита през октомври. В рамките ѝ не бе направена нито една номинация поради което ВСС реши на 21 ноември да започне повторна процедура. Номинации отново не постъпиха и тя бе прекратена. Мандатът на досегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтече, но на 12 ноември той бе назначен за изпълняващ функциите председател на съда, докато бъде проведен избор за титуляр.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.