Зеленият пипер и зелето поскъпват. Доматите, сиренето и киселото мляко поевтиняват

Зеленият пипер и зелето поскъпват. Доматите, сиренето и киселото мляко поевтиняват

През изминалата седмица потребителската кошница е запазила стойността си от предходната и е била 98 лева, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. 

Най-съществено е поскъпването за последната седмица при зеления пипер с 14 стотинки, зелето с 8 стотинки, пилешкото месо с 10 стотинки, тиквичките с 9 стотинки, прасковите с 6 стотинки, ябълките с 3 стотинки, морковите с 1 стотинка. 

Поевтиняване има при други групи стоки, например при кайсията с 16 стотинки, доматите с 11 стотинки, червения пипер с 5 стотинки.

Киселото мляко и сиренето са поевтинели с 11 стотинки за последната една седмица. Млечните продукти поевтиняват от май насам, като най-много е поевтинял кашкавалът.

Лимоните са поевтинели с 19 стотинки, а това се дължи на очакваната нова реколта. 

"През изминалите 90 дни има доста сериозно стабилизиране на пазара. Вече има една ново, стабилно равновесие между търсенето и предлагането. Каквито и процеси да има през изминалите години - 2022, 2023, започват лека-полека да затихват, имаме една стабилна картина на международния пазар. Пшеницата повече от година е без особена промяна, царевицата задържа цена, при захарта има цикъл в посока надолу. Това са фактори, които обуславят този стабилитет, който наблюдаваме. Аналогично и в страните от Централна и Северна Европа се наблюдава абсолютно същата картинка - т.е., ние сме една малка функция от това, което става на европейския пазар", обясни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ