Земя под заКРИЛА: Дружеството за защита на птиците събира дарения за купуване на земя за три редки вида
Сигурно сте попадали на тях в социалните мрежи – онези необичайни същества, „заснети“ в София и други градове напоследък. Жив орел сред фигурите на предците си на Орлов мост, сокол, кацнал на перваз в жилищен квартал, гризач, пътуващ в метрото… Те са част от нова дарителска кампания – „Земя под заКРИЛА“ на Българското дружество за защита на птиците.
Героите на кампанията са царският (или „кръстат“) орел, ловният сокол и европейският лалугер – три защитени вида, които споделят общи местообитания и обща съдба: днес те са под риск да изчезнат от българската природа.
Какво правят диви животни в градска среда, след като „не ми е тук мястото“, както казва всяко от тях? Обръщат се към мнозинството от граждани за помощ, защото тъкмо жителите на големите градове са най-чувствителни към проблемите на природата, обясняват инициаторите на кампанията.
А целта на кампанията е да се съберат средства за купуване на пасища, които са техния дом в Сакар планина. Ако се съберат 100 хиляди лева, ще могат да се купят около 100 декара земя, посочват от Българското дружество за защита на птиците. Или средно всеки дарен лев се равнява на 1 квадратен метър земя под закрила.
Можете да подкрепите каузата ТУК.
Видове на ръба
Допреди век в България са летели хиляди царски орли. Те дори били почитани като пазители на реколтата, защото хората вярвали, че прогонват буреносните облаци. Мащабна кампания за изтребване на хищните птици в средата на миналия век и унищожаването на местата, където живеят почти заличили цялата популация на тази величествена птица. Сходна е ситуацията в останалата част на Европа, а видът вече е застрашен от изчезване в световен мащаб. Днес, след повече от четвърт век работа за опазване на вида, в България гнездят едва 37 двойки.
Ловният сокол е в още по-незавидна ситуация. От широкоразпространен вид, използван за лов в миналото оттук до Централна Азия, днес той е критично застрашен. В момента в България гнездят едва две двойки.
И двата вида ловуват в открити пространства и зависят от дребните бозайници, обитаващи пасищата: онези пространства, използвани векове наред за паша на добитък, покрити основно с тревна растителност и тук-там храсти и единични дървета.
Сред тези бозайници в менюто на двете грабливи птици е европейският лалугер – също световнозастрашен вид, днес изчезнал от много страни в Европа.
Птици, лалугери и домашни животни
Трите вида зависят от тревопасните животни, които „подстригват“ тревата по пасищата и правят възможен както лова на грабливите птици, така и спринта на лалугерите. Така векове наред орли, соколи и лалугери са зависили от среда, до голяма степен оформена от традиционна човешката дейност: пасищно отглеждане на домашни животни.
Царските орли, които са с над 2 м размах на крилата, се нуждаят от обширни пасища за храна, но и от големи единични дървета, където да свиват гнезда. От същия ландшафт се нуждае и ловният сокол. А лалугерът изцяло зависи от обширни открити пространства с ниска тревна покривка, поддържана от пасящите стада, където изгражда своето подземно жилище в близост до други свои събратя.
В последните десетилетия обаче пасищното животновъдство намалява за сметка на интензивното земеделие –, а с него намаляват и пасищата. Едни обрастват, но повечето биват разорани и засети със зърнени култури.
Така че с едно закупено и възстановено пасище се опазват и трите глобално застрашени вида, обясняват орнитолозите, но далеч не само тях – пасищата са сложни тревни екосистеми с изключително биоразнообразие, включващо орхидеи, пеперуди, костенурки, гъби и т.н и т.н.
Купувайки земя, Българското дружество за защита на птиците се стреми да предотврати унищожаването на ловните територии на орлите и соколите – съществуващите пасища и ливади, да възстановява вече унищожени, да запазва единичните и групи дървета, където са гнездата на орлите и да засажда нови дървета от подходящи видове, върху които орлите да гнездят след години.
За тази цел дружеството, с подкрепата на институциите, от години сътрудничи с местните фермери в Сакар, за да поддържат и възстановяват пасищата и ливадите в района.
В допълнение на усилията за опазване на пасищата, Българското дружество за защита на птиците поставя изкуствени гнезда за царските орли и ловните соколи – за последните десет години са поставени над 300 (вече близо една трета от гнездящите двойки царските орли у нас са именно в такива изкуствени гнезда) ; организира охрана на гнезда с доброволци в размножителния период на птиците в сътрудничество с електроразпределителните дружества обезопасява електрически стълбове в районите на царския орел и ловния сокол (над 5000 до момента), опазва колониите лалугери и ги подсилва, заселвайки нови индивиди.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.