Райков призова едрия бизнес да помага срещу обедняването

Райков призова едрия бизнес да помага срещу обедняването

„Мисля върху някаква формула на консултации с българските индустриалци, много бих искал представителите на т.нар. национален капитал да помислят как да проявят солидарност със своите съграждани в един тежък момент на изпитания." Такъв призив към едрия бизнес отправи днес на пресконференция в Министерски съвет служебният премиер Марин Райков след срещата си със съпредседателите на Синята коалиция Иван Костов и Мартин Димитров. Тя е поредната от серията консултации с лидери на основни политически партии у нас, която служебният премиер провежда откакто встъпи в длъжност.

„Ценностите, свързани със солидарността, са сред основните принципи на всяка демокрация. Бих бил изключително щастлив да видя как те действат в България. Крайно време е да дадем един добър сигнал”, подчерта Райков.

Според него най-добрият начин индустриалците да започнат да бъдат разпознавани като носител на национална отговорност е да се легитимират като социален партньор.

Служебният премиер посочи още, че въпросът за бедността сред част от българите е в центъра на неговото внимание. Това е била и една от темите на разговора му с лидерите на Синята коалиция.

Правителството вече е готово с първия пакет от социални мерки за спешно подпомагане на най-нуждаещите се, който бе представен от социалния министър Деяна Костадинова. Предвижда се 36 милиона лева да бъдат заделени по програми за заетост на безработните. Еднократни помощи ще бъдат раздадени на семействата с деца с увреждания, за което са заделени общо 1 милион лева. Еднократни помощи ще бъдат осигурени и на около 36 000 души, чиито доходи надвишават съвсем малко определените прагове за получаване на енергийни помощи.

 На срещата в Министерски съвет днес Иван Костов и Мартин Димитров също предложили конкретни мерки за противодействие на обедняването на населението, както и мерки срещу злоупотребите на пазара на лекарствата.

 „За нас е много важно правителството да подкрепи малките и средни предприятия, изплащането на задълженията на държавата, включително и на ДДС, както и да се спре с всеки вид рекет срещу малкия и среден бизнес”, коментира след срещата Мартин Димитров. Нужна е промяна в работата с европейските фондове, така че да се създаде допълнителна заетост, допълни той.

Служебният кабинет има амбицията да направи задълбочен анализ по темата за еврофондовете, защото е много е важно да има мултиплициращ ефект от даден проект, заяви от своя страна премиерът Марин Райков.

 Синята коалиция е поискала министрите от служебното правителство да сезират повсеместно КЗК при установяване на злоупотреби с господстващо положение на пазара в поверените им ресори.

Припомняме, че вчера се стигна до задочен спор между служебния премиер и КЗК по въпроса за противодействието на монополите от страна на регулаторния орган.

Райков призова комисията да се самосезира и да обяви кои са монополистите и какви картелни споразумения са налице в страната. От КЗК обаче огласиха по-късно становище, че нямат правомощия „да приемат решения за господстващите предприятия, извън случаите на закононарушение.”

„Нито Законът за защита на конкуренцията, нито правото на ЕС забраняват монополното или господстващото положение на предприятията”, заявиха от КЗК.

 "Възмутени сме от реакцията на КЗК на искането за определяне на монополистите в България. Беше казано, че едва ли не това не е тяхна работа. Имаме антимонополен орган, който отказва да си свърши задълженията. КЗК трябва да си влезе в ролята, ако не – да си подават оставките", коментира днес по този повод Мартин Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ