"Американски балет за България 2" от 19 април в София

Американски балет за България 2 от 19 април в София

На 19 април в Софийската опера и балет ще се състои премиерата на „Американски балет за България 2“. Представлението включва цикъл от три зрелищни постановки - „Шехеразада“, „Ла Сорс“ и „Скрабин квинтет“. И трите са премиера за българската публика, а „Шехеразада“ и за Европа , стана ясно на пресконференция в операта днес.

Българската публика тази година ще може да види цикъла освен на 19-ти април (петък) и на 20, 28 и 29 април. Цената на един билет, който важи едновременно за трите балета, е между 10 и 50 лева. Билетите за премиерата вече са изчерпани. Общата продължителност на постановката е час и 40 минути.

Представленията са пищни и впечатляващи. В тях класическото изкуство на балета се съчетава с най-новото в областта на сценичната техника. Преди броени дни от САЩ пристигна осветителят, който ще обучи екипа на софийската опера на нови похвати за осветление на балетни спектакли по световни стандарти. В операта в София ще бъде монтиран 65-килограмов мегапрожектор с мултимедийни ефекти на стойност близо 20 хил. лв. Ще бъде програмирана компютърно управляема система за странично осветяване на балет, нова за Централна и Източна Европа. Благодарение на 10 „умни“ прожектора зад сцената по време на „Шехеразада“ ще препуска конят на Аладин, ще лети птицата Рух и ще плава Синбад.

С полет от Чикаго през Франкфурт и Виена пет контейнера с обща тежест 100 килограма пренесоха 261 аксесоара от зрелищните костюми за най-пищното представление в цикъла - “Шехерезада”. Тюрбанът на Синбад и синият му колан, сивата брада на цар Самур, златните обеци на целия женски харем, черната рокля с чадор на Шехерезада, парцалената шапка на Аладин, полите на осем дервиша с обща дължина 240 метра най-фина коприна и всички останали части от оригиналните костюми са вече в у нас. 

Екзотичната постановка “Шехерезада” ще бъде представена по музика на Николай Римски-Корсаков от американския хореограф Катрин Поузин, благодарение на почетна стипендия “Фулбрайт”. По време на събитието тя обясни, че е много различно да се работи с български и с американски танцьори. Характерно за българите е, че не разполагат с някои от задължителните условия за участниците в балетните трупи като масажите, посещенията на пилатес, но същевременно работят с голяма отдаденост и страст, готови да отделят почивката си, за да се упражняват.

Балерината Катрин Поузин и още 150 американски артиста са удостоени със стипендията от специална 12-членна комисия, избрана лично от американския пДаяна УайтДаяна Уайтрезидент Барак Обама. “Шехерезада” на Катрин Поузин е премиера за Европа. В САЩ балетът е боксофис хит.

Готови са и първите костюми за “розовия балет” на Джордж Баланчин - “Ла Сорс”, който е част от цикъла. Те са създадени от сценичния дизайнер Холи Хайнц, която паралелно с операта в България работи и с миланската Ла Скала, руския Болшой театър и Щатс Опера в Мюнхен.

Даяна Уайт е вторият американски хореограф в цикъла “Американски балет за България 2”, който ще постави балета “Ла Сорс” на знаменития Джордж Баланчин. Тя пристигна в България миналата седмица и веднага започна репетиции с българските танцьори от трупата на Софийската опера и балет. Уайт е сред малцината оторизирани репетитори на балети, писани от Джордж Баланчин.

„Американски балет за България 2“ е вторият цикъл от балетни представления на американски хореографи и постановчици, които се играят на сцената на Софийската опера и балет от нейната балетна трупа след смесени кастинги на български и американски танцьори. Цикълът е част от програмата „Балетът по света“ - инициатива на сдружение Cultural bridges, която се осъществява съвместно с фондация „Америка за България“ и операта в столицата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ