Брюксел отхвърли българската кандидатура за адвокат в Съда на ЕС
Министърът на правосъдието ще инициира оттеглянето на кандидатурата на доц. Атанас Семов за генерален адвокат в Съда на ЕС (СЕС) от страна на Република България, съобщи пресцентърът на Министерството на правосъдието.
След изслушване на 30 октомври т. г., Комитетът по чл. 255 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), който дава становище по годността на кандидатите да упражняват функциите на съдия и генерален адвокат във висшата юрисдикция на Съюза, е излязъл с отрицателно становище по кандидатурата на доц. Семов. Причината е липса на достатъчен професионален опит на високо ниво.
В становището се отбелязва, че Комитетът е информиран подробно за проведената в България процедура и не смята за основателни отправените до него упреци относно легитимността. Комитетът отчита академичните постижения на г-н Семов и познанията му в областта на правото, но констатира, че професионалният опит на високо ниво на г-н Семов е формиран след 2004 г., което преценява за недостатъчно.
Комитетът е консултативен орган и неговите становища нямат обвързваща сила. Окончателно решение по кандидатурите се приемат от държавите членки в рамките на Съвета на ЕС.
За периода 2010-2013 г. Комитетът по чл. 255 е дал отрицателни становища за 7 от 32 кандидатури за постъпване за пръв път на длъжност съдия или генерален адвокат.
Съгласно българското законодателство се изисква 12 г. стаж за заемане на най-висша съдебна длъжност - съдия във върховен съд. Такова е и изискването за създаване на процедура за провеждане на избор на кандидат за съдия и за генерален адвокат в СЕС, и за съдия в Общия съд.
В своята практика Комитетът по годността на кандидатурите поддържа становище, че стандартът за необходимия професионален опит за висока съдебна длъжност трябва да е около 20 години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.