България е понижила значително процента грешки в изпълнението на оперативните програми на ЕС

България е понижила значително процента грешки в изпълнението на оперативните програми на ЕС

България е понижила значително процента грешки в изпълнението на оперативните програми на ЕС

България е сред малкото страни в ЕС, където процентът на грешка в изпълнението на оперативните програми е под прага на същественост от 2%. Това обяви днес министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев в рамките на работната дискусия на тема „Баланс между контрол и скорост при усвояването на средствата от Европейския съюз“, в която специален гост беше Кристофър Фелнер, член на Европейския парламент от групата на ЕНП и докладчик за България през 2010 г. по процедурата за освобождаване от отговорност.

„Държавите, които заемат първите три места в класацията на допуснати грешки по отношение на разходването на средства от Кохезонния фонд, покриват около 60% от всички грешки в ЕС. Интересно е, че това са страни, които управляват европейски средства още от 70-те години. На първо място в тази класация е Италия с 31% грешки, следвана от Испания с 18% и Великобритания с 11%“, заяви Кристофър Фелнер. Той сравни процедурата по освобождаване от отговорност с „бомба“, която във всеки момент може да избухне, но с чиято помощ и със заплахата, която представлява, могат да бъдат внесени важни промени в цялостния процес по усвояване и добро стопанисване на парите на европейските данъкоплатци.

„Основната цел за търсене на оптималния баланс между контрол и скорост при усвояването на средствата от ЕС е да се постигне максимално бързо разходване на средствата, без това да доведе до занижаване на контролните дейности или увеличаване процента на грешките,“ заяви министър Дончев. По думите му е необходимо контролът да се осъществява така, че едновременно да дава разумна увереност за качествено, своевременно и законосъобразно разходване на средствата, без да бъде прекален и да води до занижаване ефикасността на процеса.

Основните фактори, върху които правителството съсредоточава усилия в стремежа да поддържа този баланс, са намаляване на административната тежест и облекчаване на контролните изисквания. Тези процеси се постигат чрез оптимизиране на нормативната уредба, чрез структурни промени и не на последно място - чрез въвеждането на електронно подаване и отчитане на проекти. Към днешна дата от тази услуга се възползват три оперативни програми - „Техническа помощ“, „Регионално развитие“ и „Развитие на човешките ресурси“. Очаква се в скоро време такава възможност да има и за ОП „Конкурентоспособност“.

На ниво превенция от грешки и прозрачност на системата министър Дончев открои публичния модул ИСУН с уточнението, че България е една единствената държава, където е въведен автоматичен режим с актуална и систематизирана информация за всеки проект, финансиран със средства от ЕС. Очаква се това ще бъде и една от добрите практики на развитие в България, която ще бъде препоръчана на останалите държави-членки за ползване през следващия програмен период.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ