България за начинаещи
На медиите в чужбина им е доста трудно да тълкуват случващото се в България. Затова го обясняват предимно чрез разговори с хора, които добре познават страната. Така се получава нещо като "България за начинаещи".
Димитре Динев, немскоезичен писател от български произход, обяснява случващото се в България в разговор с журналистката Улрике Тим от "Дойчландрадио". Редом със задължителните за пред неинформирана публика тежки опростявания и черно-бели клишета, писателят формулира едно убедително обяснение: протестиращите в България искат справедливост и работещи институции. Струва си да се анализират и въпросите на журналистката, които пък добре отразяват смесицата от симпатия и неразбиране, с която германските медии тълкуват случващото се в България.
Светът на сенките
Улрике Тим започва с традиционното въведение за България като най-бедната страна в ЕС и припомня, че протестите в началото на годината са били главно заради високите цени на тока. "Днес обаче става дума за политическа култура и демокрация. Новоизбраното социалистическо правителство управлява едва от два месеца - защо толкова бързо искат да го свалят? Защо хората по улиците са толкова гневни?" - пита тя.
"Те се гневят на безграничната наглост и безсрамие, на непочтеността на управляващите елити," категоричен е Димитре Динев. Той пояснява, че става дума за бившите комунисти, които след промяната създали мафията, за да легализират парите си, след което се завърнали на сцената като капиталисти. "Днес вече не можеш да направиш разлика между света на сенките и света на властта. Тъкмо поради това у хората се е натрупала безкрайна ярост", казва Динев.
По повод мероприятието на БСП на Бузлуджа журналистката разсъждава на глас дали протестите отразяват настроението на цялото общество или само на отделни групи. Динев твърди, че голяма част от населението поддържа протестиращите. Той обяснява, че българите дълго време са търсели лидер, на когото да имат доверие и дори избрали бившия си цар за премиер, но преживели огромно разочарование.
Писателят говори и за нечистите зависимости, в които са принудени да влизат хората: "Ако искаш да правиш кариера, трябва политически да принадлежиш към някого. Независими кариери почти няма, те всичките са...". "Корумпирани!" - прекъсва го германската журналистка. "Да, всички по някакъв начин са корумпирани, дължат нещо...", отговаря Динев.
Напред-назад
По-нататък Улрике Тим формулира един проблем, на който се натъкват повечето западни наблюдатели: "Едно нещо не разбирам. За тези няколко месеца от началото на годината България свали едно дясноконсервативно правителство, направи си едно преходно от експерти, а от два месеца си има социалистическо правителство, което обаче сега пак иска да свали, за да отиде на нови избори. Дали страната не се е превърнала в нещо като опитно поле по демокрация? Напред-назад, напред-назад - просто защото трябва много да се упражняваш, докато разбереш какво означава да взимаш свободни решения и да инсталираш демокрация", казва германската журналистка. Динев ѝ противоречи. Според него нещата не изглеждат точно така, защото българският народ добре знаел какво иска - просто нямал алтернатива, нямал кандидат.
"Проблемът е в това, че народът трябва да прави избор между чумата и холерата, но все пак е по-добре да избере някого, който не носи отговорност за злодействата от миналото", казва Динев, с което провокира следния въпрос на германската журналистка: "А има ли го този човек? В момента е ясно какво хората не искат. Те не искат това правителство, понеже го смятат за корумпирано. Вие ни обяснихте как вътре в това правителство съществува нещо като - нека го кажа така: паралелна мафиотска вселена, където всеки се опитва да направи пари. Така че, очевидно протестиращите знаят какво не искат. Но знаят ли какво искат?", пита Улрике Тим. На въпроса ѝ Динев отговаря така: "Те искат нещо съвсем просто: искат да видят институции, които работят. И най-важното: искат справедливост."
Източник: "Дойче веле"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.