България и изборите през погледа на чуждите медии

България и изборите през погледа на чуждите медии

Разочарование, безизходица, отровена от скандали и подслушвания атмосфера, разяждаща корупция – това са преобладаващите констатации в статиите на повечето водещи чуждестранни медии, които днес излизат с анализи и прогнози за предстоящите в неделя избори в България.

„Чуждите медии се интересуват и акцентират предимно на скандалите у нас”, споделиха наскоро участници във форума, организиран от сп. „Мениджър” – „Образът на България по света.” До известна степен е така – западните медии имат склонност да хиперболизират. Но не го правят едностранчиво. Когато има кого и за какво да ни похвалят не се скъпят на суперлативи. Най-пресният пример са заглавията им от последните дни, посветени на знаменателната победа на Григор Димитров над номер 1 в световния тенис, Новак Джокович. Затова, колкото и да ни огорчават негативните им коментари, нека се опитаме да видим как изглеждат страната ни и нейният народ, погледнати отвън. От нас зависи ще можем ли да променим тази гледна точка.

BBC: Политическото бъдеще на България изглежда мрачно

Партии с радикални и ксенофобски идеи в България не предлагат достатъчно убедителен отговор на реалните проблеми, а разочарованите от основните партии избиратели няма към кого да се обърнат. Това твърди авторът на статията Том Есълмонт под заглавие "Българските избори: Съпротива срещу радикалите".

"На този фон и при перспективата да няма ясен победител на изборите за парламент в неделя, политическото бъдеще на България изглежда мрачно.

Есълмонт прави извод, че от създалия се вакуум във властта след оттеглянето на правителството на Бойко Борисов, сила са набрали повече националистически партии.

Цитира и думи на наш сънародник, който казва, че "икономически България е тотална бъркотия. Чуждестранните компании използват евтиния труд тук. Заплатите са по-ниски дори от тези в Африка, което е срамота. Тук си е истинска мизерия."

Ройтерс: Малко вероятно е да се формира управляваща коалиция

Двете най-големи партии в България изглежда малко вероятно да спечелят мнозинство на изборите в неделя и нито една от тях не изглежда способна да формира коалиция, удължавайки вакуума във властта в най-бедната страна-членка на ЕС, който разтърсва икономиката и предизвиква недоволство сред гражданите.

България изостава зад останалата част от блока, към който се присъедини през 2007 година, и нейните мъки подчертават риска, създаван от упадъчна форма на демокрация и уязвима икономика, в отдалечените страни-членки, докато еврозоната се фокусира върху собствената си криза.

Бизнесът в България остава недоволен от дълбоко вкоренената корупция, което според него означава, че много публични търгове са уредени, както и заради тромавата бюрокрация и непредсказуемата политика.

 Уолстрийт Джърнъл: Българите са дълбоко разочаровани преди вота

Под това заглавие авторът Шон Карни описва, че България е страната с най-ниските доходи в ЕС. Разказва за протестите, самозапалванията, корупцията и подслушването.

Изданието също излиза с прогноза, че шансовете за съставяне на управляваща коалиция са много малки като се позовава на последните социологочески данни за почти изравнена подкрепа при двата основни съперника - БСП и ГЕРБ.

Уолстрийт джърнъл" цитира и местни наблюдатели, според които избирателната активност ще е ниска, именно защото българите губят надежда нещата в страната да се подобрят и партиите да се променят.

Има и вариант след изборите да се състави коалиционен програмен кабинет, който да управлява до поредни предсрочни избори, може би през септември, казва в заключение авторът на статията.

„Индипендънт”: Прогнилият елит доминира

"България и Румъния отхвърлиха комунизма след падането на Берлинската стена, но последвалите реформи бяха козметични и по-голяма част от партийната номенклатура си остана. От тогава нищо съществено не се е променило и днес окопалият се и прогнил елит доминира парламента и икономиката като в старите лоши дни. Те изнудват медиите и се смята, че са в един отбор с организираната престъпност." Това е част от силно критичен коментар на Питър Пофъм по повод предстоящите избори у нас и събитията, които доведоха до извънредния вот.

"Всичко това е сериозен проблем за ЕС - рак в политическото тяло на Европейския съюз, който ще се разраства и ще става все по-сериозен с времето. Една от най-силните точки на пропагандата на ЕС е, че при разширяването си съюзът карат новите държави да се променят и не само да дава енергия на икономиките им, но и да прочиства политиката и да налага модерни ценности в обществото.”, пише още Пофъм. Той анализира обстойно акта на самозапалване на Пламен Горанов от Варна и последвалата го вълна от хора, посегнали на живота си по този ужасяващ начин.

 "Пламен Горанов и другите четирима българи, постъпили като него, с други думи, постигнаха това, което години на мъчителен и скъп натиск от ЕС не успя да постигне преди приемането на България в съюза: да хвърли ярка светлина върху гнилото състояние на българската политика и да я принуди да се промени. Всяка гладна стачка и всяко самозапалване е крещящ пример за политически провал: в цивилизованите държави никоя конфронтация не бива да стига до това", посочва авторът.

 Евронюз: Избори в най-бедната страна в Европа

 Тази неделя е изборен ден в най-бедната страна от ЕС – България. Масовите протести принудиха дясноцентристкото правителство да подаде оставка през февруари. Най-вероятно партия ГЕРБ, водена от бившия премиер Бойко Борисов, ще спечели. Възможно е да се стигне до патова ситуация в парламента и активисти предупреждават, че ако това се случи, ще има нови протести. Който и да спечели на тези избори, ще трябва да се изправи пред ниските заплати, високите сметки, ширещата се корупция и дълбоката рецесия, коментира телевизия.

 Блумбърг: Ще съумее ли следващото правителство да продължи програмата на икономии?

 Партията на бившия премиер на България Бойко Борисов, ГЕРБ, и съперничещата й социалистическа партия са почти наравно в социологическите проучвания преди предсрочните избори. Това повдига опасения относно способността на следващата администрация да продължи програмата на икономии.

Официално безработицата в България е 12%, но според представители на индустрията, реалното ниво е около 18%. Гърция и Испания са с по-висока безработица, но стандартът на живот в България е по-нисък от средния в ЕС. Средната месечна заплата в България е около 400 евро – това е под минималното заплащане в Испания или в Гърция.

 "Фигаро": Българите вярват, че са фигуранти в предварително написан сценарий

 ...Що се отнася до бъдещото правителство, никоя партия няма да получи абсолютно мнозинство и се очертават напрегнати и дори невъзможни преговори. Голямата коалиция между десницата и левицата, която препоръчваха западните партньори на София, беше отхвърлена безапелационно... "Единствените печеливши ще бъдат малките партии, които ще играят ролята на арбитри", прогнозира политологът Тодор Танев. Тези дребни сметки обаче изглежда не вълнуват избирателите в страна, където минималната месечна заплата от 150 евро едва стига да се плащат сметките за ток. Още повече че събитията от зимата продължават да крият мистерия. Кой стоеше зад тези протести с често сюрреалистични искания? Какво всъщност доведе до оставката на Бойко Борисов, който постоянно твърдеше, че последен ще напусне кораба? В страна, в която хората са убедени, че протестите винаги се спонсорират от тъмни сили и че истинските решения не се вземат в София, а някъде между Вашингтон и Москва спекулациите процъфтяват. Но ако може да се вярва на българите, едно нещо е сигурно - те са само фигуранти в един предварително написан сценарий.

 „Вашингтон поуст”: Разбитите европейски мечти - в центъра на изборите в България

 Шест години след влизането на България в ЕС, балканската държава със 7,3 милиона жители, остава най-бедният член на блока. За мнозина европейската мечта означава еднопосочен самолетен билет на запад.

Голямата тема на парламентарните избори в България през този уикенд е засилващото се недоволство от увеличаващата се разлика между шеметните надежди, свързани с членството в ЕС, и днешната отрезвяваща реалност. Но малцина очакват нещата да се подобрят след изборите – и същата дискредитирала се дясноцентристка партия най-вероятно ще излезе първа, тъй като избирателите не виждат по-добра алтернатива.

Апатията на избирателите е широкоразпространена по време на кампания, която беше помрачена от скандал с нелегални подслушвания. Очаква се избирателната активност в неделя да бъде под 50%.

 Дер Щандарт: Патова ситуация в навечерието на изборите

 В навечерието на парламентарните избори България е в патова ситуация. Нито бившият премиер на страната Бойко Борисов, нито неговите политически опоненти могат да разчитат на мнозинство. Към социалната криза се присъедини и скандалът с подслушването. През изминалите години 53-годишният бивш каратист ръководеше кабинет, който в различни ситуации беше подкрепян от крайнодесни или консерватори. Този път обаче Борисов е изолиран заради скандала с подслушването. Сега и десните сили, точно като левите, искат да видят бившия премиер изправен пред съда заедно с неговия бивш вътрешен министър Цветан Цветанов.

„България е със силна антилиберална традиция, която се противопоставя на предприемачеството. Земеделска страна”, коментира Мартин Заимов, който през 1997г. изведе България от хиперинфлацията. През въпросната 1997г. българите нападнаха парламента в бунта си срещу правителството на Жан Виденов. Заимов обаче подчертава, че сега „разликата е огромна”. „Днес няма голяма политическа алтернатива. Никой не знае какво трябва да се направи”, коментира бившият подуправител на БНБ.

Много политически наблюдатели смятат, че преходният кабинет под ръководството на дипломата от кариерата Марин Райков ще се запази дори и след предсрочните избори до повторно гласуване в по-късен период.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ