България и Русия подписаха за "Южен поток", за АЕЦ "Белене" - още нищо
България и Русия подписаха в София споразумение за създаване на смесено дружеството, което ще изгради българския участък от газопровода "Южен поток". Парафираха го директорката на Българския енергиен холдинг Мая Христова и президентът на "Газпром" Алексей Милер пред двамата премиери Бойко Борисов и Владимир Путин.
Подписано бе и друго важно споразумение - за прилагане на договора за социално осигуряване между България и Русия.
След 15-минутна среща на четири очи и след разговори между двете делегации Борисов и Путин дадоха пресконференция.
Търговско-икономическото сътрудничество между България и Русия се развива успешно. Искам да подчертая, че газопроводът "Южен поток" има общоевропейско значение. В него се включиха водещи компании от европейски страни като Италия и Франция. Материалната изгода на България от „Южен поток” е очевидна, заяви руският премиер.
Благодаря на премиера Путин, че приеха сметките по "Южен поток" да бъдат в Българската банка за развитие, която е 100% държавна банка. С подписването на днешното споразумение за „Южен поток” правителствата в следващите пет-шест мандата ще получават над 2 млрд. в бюджетите си. Ние с този договор даваме възможност на следващите поколения. Работим и по европейския проект „Набуко”, така че действително България да бъде газов център, каза Борисов.
На разговорите е станало дума и за другите енергийни проекти.
Договорихме се, че до края на годината ще бъде одобрен техническият проект на АЕЦ "Белене". Отнасяме се с голямо уважение към позицията на българския премиер, който настоява този проект също да стане общоевропейски. Този проект е голям и се нуждае от много големи финанси. Руската страна е готова да го осъществява в максимално благоприятен за нашите български партньори режим: пълен цикъл с доставка на оборудване и гориво и утилизирането му след това, с местни компании, с присъединяване на други западноевропейски компании, каза Путин.
Отново не се разбра каква ще е цената на централата - руският премиер спомена, че са я изчислили, но не може да я съобщи, защото трябва да се съгласува с българска страна.
По петролопровода "Бургас - Александруполис" още веднъж заявих нашата позиция: според населението и специалистите той би нарушил екоравновесието и е опасен за българския туризъм. Все пак там тече оценка, да оставим специалистите да се произнесат, каза Борисов.
Българският премиер се поядоса на въпрос имало ли е компромиси в днешните разговори. "И двамата сме си извоювали името на хора с характер. Има прагматични отношения между България и Русия. Никога не е имало посредници между нас", отсече Борисов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.