В очакване на Благодатния огън
Благодатният огън слезе в Ерусалим, предаде БНТ. Хиляди се събраха в църквата в Ерусалим „Възкресение Христово", за да видят годишната церемония по запалване на Благодатния огън. Цялото пространство на храма вече е запълнено. Миряните се поздравяват със слизането на Благодатния огън.
Църквата според много християни е изградена на мястото, където Исус е бил разпнат, погребан и възкръснал.
По време на церемонията високопоставени православни духовници влизат в малкия параклис, отбелязващ мястото на Божи гроб и излизат с Благодатния огън. Подробностите за източника на пламъка са строго пазена тайна.
В ранните часове на Велика събота делегация на Българската православна църква, водена от Негово високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай, отлетя за Ерусалим, за да донесе и тази година за благословение на страната ни от Свещения Благодатен огън, съобщи "Фокус". От страна на държавата в делегацията влиза директорът на Дирекция „Вероизповедания” на Министерски съвет Емил Велинов. Очаква се в 19.00 часа Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще донесе Благодатния огън за всички българи на летище Пловдив.
В катедралния храм на град Варна „Успение на Пресвета Богородица днес около 22.00 часа ще бъде посрещнат Свещеният Благодатен огън от Ерусалим. В правителствената зала на летището митрополити и свещеници ще вземат част от огъня, за да го отнесат в своите епархии за вечерното богослужение за Великден. В София огънят ще бъде занесен в параклиса в сградата на Светия синод, откъдето с литийно шествие ще бъде внесен на пасхалната служба в храма "Св. Александър Невски".
Благородния огън или Свещения огън, е огън, който се запалва всяка година на Възкресение Христово в съсобствения на различни християнски конфесии храм „Възкресение Христово”, построен точно върху Божия гроб в Йерусалим. Православните християни твърдят, че това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.
Единственият случай, за който се твърди, че Огънят е слязъл извън пределите на храма, бил през 1579 г. Представители на арменската църква подкупили султан Мурад III и местната градска управа да получат изключителното право да получат огъня и да честват Пасха в храма. Патриарх Софроний и православните поклонници не били допуснати нито в параклиса над Божия гроб, нито въобще в храма, а били изгонени да се молят на входа. Въпреки че арменският патриарх прекарал целия ден в молитви, чудото не се случило. Вместо това Огънят лумнал извън храма, точно пред православния патриарх. Предизвиканите сред миряните вълнения разгневили турските власти и те постановили пасхалната церемония винаги да се води от православния патриарх, а арменският архиерей да го следва и никога да не взема пряко участие в получаването на огъня.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.