Глоби за плащане в кеш над 15 хил. лв. дори и при заварено положение
Глобите за кешово разплащане над 15 хил. лв.ще се налагат дори и ако този начин на плащане е в сила по договор, сключен преди влизането в сила на новите разпоредби. Това гласи указание на министъра на финансите за прилагането на Закона за ограничаване на плащанията в брой, съобщиха от НАП.
Съгласно закона, от 26 февруари тази година всички разплащания над границата от 15 хил. лв. задължително трябва да стават по банков път.
От приходната агенция предупреждават, че при неспазване на забраната за големи плащания в брой, глобата за физически лица е в размер на 25% от стойността на транзакцията, а за фирмите - 50% имуществена санкция. При повторно нарушение глобите ще се удвояват.
Новият закон налага и забрана на плащания под 15 хил. лв., когато те са част от договор, чиято обща стойност надхвърля или е равна на прага от 15 хил. лв.
Така ще се ограничат възможностите за заобикаляне на нормите, като например плащанията по договор за доставка на стоки на стойност над 15 хил. лв. да бъдат разделени на 2 части, за да бъдат платени в брой.
Освен чрез банков превод, сумите над 15 хил. лв., ще могат да се внасят и по платежна сметка. Това на практика означава, че разплащанията ще могат да се извършват и чрез други платежни институции (като например пощенските оператори или системата Easypay), а не само чрез търговските банки.
Ограниченията за плащания в брой няма да се отнасят за теглене и внасяне на пари в брой от и в собствени платежни сметки. Прагът от 15 хил. лв. няма да се взема предвид и при оперирането със сметки на недееспособни лица, както и на съпрузи и роднини по права линия. В закона са предвидени и други изключения, като например за операциите, извършвани от БНБ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.