Д-р Христо Димитров: Предлаганият проект за бюджет отново не е в полза на пациентите

Д-р Христо Димитров: Предлаганият проект за бюджет отново не е в полза на пациентите

За пореден път предлаганият проект за бюджет на Здравната каса не е в полза на пациентите. Това каза в интервю за радио „Фокус” – Велико Търново д-р Христо Димитров, зам.-председателят на Регионалната колегия на Български лекарски съюз във Велико Търново и зам.-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

По думите му чрез преходни и заключителни разпоредби, заложени в проекта за Бюджета, се прави опит за прокарване на промени в Закона за здравното осигуряване. „Тези промени не успяха да минат редовно в Парламента и сега през задния вход се прокарва промяна в Закона, която ликвидира договорното начало, ликвидира двустранния процес за взимане на решения как да се изразходват средствата и какви правила да се въведат в здравеопазването. Не може през един подзаконов акт като проекта за Бюджет на Касата, който е със срок на давност една година, т.е. Бюджетът е за една календарна година, да се правят генерални промени в начините и принципите на структуриране на здравеопазването и да се засилва едноличното взимане на решения и одържавяването на Касата. Така на практика се изхвърлят Лекарския съюз и всички договорни принципи, и се взимат еднолични решения.

Много сме обезпокоени”, посочи д-р Димитров. По думите му чрез готвените промени в основния и допълнителен пакет, Министерство на здравеопазването се опитва да прехвърли на лекарите отговорността за вземане на решенията кой случай е спешен. Според него е недопустимо лекарят да взема решение при положение, че Министерството е определило на кои заболявания лечението да бъде отложено във времето. Д-р Димитров бе категоричен, че трябва да има ясно разписани критерии за това. „Например трябва да бъде разписано: за еди кое си заболяване – първо, второ, трето, четвърто, пето. Тоест отговаря ли на тези пет критерии - влиза в основния пакет и се лекува веднага, не отговаря ли на тези критерии – се отлага във времето. Не може да задължават лекарите да са винаги виновни. В момента това се случва. От една страна приемаме пациента по основния пакет, идва Касата, проверява и установява, че не отговаря на критериите, и санкционира болницата, евентуално прекратява договора за пътеката. От друга страна отлагайки пациента по неясни критерии, което малко лекари ще си позволят, ако нещо се случи с пациента, той е в правото си да каже: „Аз имах нужда от по-скоростно лечение, а не да вися 5-6 месеца”, идват адвокатите му и завеждат дела срещу лекаря и срещу болницата. Кое от двете злини да си изберем? Как лекарите в тази държава са винаги виновни за неблагополучията, които се случват в една объркана система”, допълни д-р Христо Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ