Два отбора ще представят България в състезание на НАСА

Два отбора ще представят България в състезание на НАСА

Мобилно приложение за отглеждане на пилета и парник за зеленчуци на Луната са победителите в състезанието на НАСА “Space Apps Challenge” за България. То се проведе през уикенда в Академия „Телерик” в рамките на глобалното състезание „Space Apps Challenge”, което протече едновременно в над 80 града по целия свят с участието на 9000 души.

Отборите, класирани на първо и второ място в България, ще се включат в глобалната надпревара на НАСА и ще се състезават с най-добрите проекти от над 90 държави на финалите през юни 2013 г.

Победителите от глобалния финал на НАСА през м. юни ще имат възможност да присъстват на изстрелването на космическата станция MAVEN през ноември 2013 г., както и ще получат практически урок за летене в космоса.

Под патронажа на президента Росен Плевнелиев, от българска страна надпреварата бе организирана от Посолството на САЩ в България, Академията на „Телерик“, Фондация StartUP, Джуниър Ачийвмънт България, Асоциация Циолковски, Институт за Космически Изследвания при БАН, ТУ-София, Трейн Софт, УНИБИТ, представители на академичната общност и бизнеса.

Първото място в българското състезание бе присъдено на екип от шестима студенти и софтуени разработчици, които създадоха технологично решение за отглеждане на пилета, улесняващо грижата за животните и позволяващо на хората да произвеждат свои биопродукти. В класирания на първо място екип са възпитаниците на Софтуерната академия на „Телерик” Кирил Николов, Павел Колев и Атанас Керанов, Иван Жеков - софтуерен разработчик и Стоян Стоянов - дизайнер.

 Второ място бе отредено на проект за парник за отглеждане на пресни зеленчуци по време на мисии на Луната. Решението бе разработено от учениците от Бургас Димитър Иванов, Мартин Куванджиев и Стоян Димитров.

 48-часовият хакатон на НАСА, който се провежда за първи път в България, събра в Академията на „Телерик“ близо 100 участници, разпределени в 20 екипа. Всеки от тях разработи и представи технологично решение с отворен код на глобален проблем, свързан с живота на Земята и развитието на изследователските мисии на НАСА.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ