Революцията на разума
Чуждестранните медии продължават да следят отблизо ситуацията в България с новини и коментари. Появиха се и първите обобщаващи дефиниции на нестихващите от 10 дни протести в столицата и различни градове на страната, като сред тях чуждите медии открояват най-вече определението "Революция на разума." Ето кратък обзор на някои от публикациите в чуждестранните медии днес
"Във времето, в което българските протестиращи се събират всяка вечер в столицата, тежката жега още не се е отдръпнала от улиците. В продължение на десет дни хиляди българи излизат да протестират в балканската държава, пише в свой коментар австрийският в. „Ди Пресе”.
”За разлика от февруари, този път демонстрират най-вече младите граждани. На плакатите пише „NOлигархия”, а коментаторите наричат случващото се „революция на разума”.
През зимата излязоха бедните граждани, които недоволстваха срещу високите разходи за живот и строгите икономии на правителството на Бойко Борисов. Сега на новите митинги се случват спонтанни събития, които по креативно-хаотичен начин целят да се изправят срещу "наглостта" на политиците."
Вестникът публикува и интервю с лидера на БСП Сергей Станишев, в което той нарича обстановката в страната "експлозивна, като в тенджера под налягане." Станишев заявява още, че България е живяла "три години и половина под авторитарно управление", в което е било потушавано всяко противоречие. Разказва как се е формирало още през февруари тази година "протестното движение в страната не само срещу високите сметки за електричество, а и защото хората смятаха, че държавата не прави нищо, за да защитава техните интереси", което е довело до предсрочните избори през май. "В българското общество нервите са много обтегнати и ако някой нерв бъде докоснат погрешно, реакцията е много силна", казва още лидерът на БСП пред изданието.
Следва въпрос: "Имате предвид случая с Делян Пеевски?", на който той отговаря: "Правителството си научи урока. Сега е важно да обърнем внимание на реалните проблеми- цените на електричеството, борбата с бедността, съживяването на икономиката- всичко това е в списъка на Пламен Орешарски."
В обзорен магериал за протестите агенция „Франс прес” пък акцентира върху огласената и подписана от 60 български интелектуалци „Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава”.
„Шестдесет изтъкнати български интелектуалци, адвокати, журналисти и активисти за човешките права разпространиха специална декларация срещу „плутокрацията” в България на фона на продължаващите улични протести с искане за оставката на правителството, което е на власт от едва три седмици.
Т.нар. „Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава” призовава за край на управлението на богатите и възстановяването на демокрацията и върховенството на закона, посочва агенцията и цитира голяма част от нея:
„Протестите на десетки хиляди граждани в цялата страна бяха мотивирани от отчаяна загриженост за състоянието на държавността в България. Няма съмнение, че се намираме в дълбока криза на обществения договор и на тотално дискредитиране на държавните институции.
Назначението на противоречив и неопитен, но влиятелен медиен магнат Длиян Пеевски на поста на директор на Държавната агенция за Национална сигурност на 14 юни, което предизвика улични протести, не е „нито случайност, нито грешка. Тя определя кариерата и обществения имидж на Пеевски като „синтез на всички патологични процеси, които водят до настоящата деградация и безизходна ситуация.
Казусът "Пеевски" оголва задълбочаващото се обземане на политическата система, медиите, правосъдието, националната сигурност и банковия сектор от мрежа на скрити зависимости, която не признава върховенството на закона и разделението на властите, изпразва институциите от демократична легитимност и подменя обществения интерес с корупция и морална разруха.”
Новият подкрепен от социалистите премиер-технократ Пламен Орешарски веднага изтегли номинацията на Пеевски, но това не успокои десетките хиляди българи, които протестират през последните десет дни, искайки неговата оставка, посочва "Франс прес".
Агенцията съобщава и, че 28 души са били задържани в десетата вечер на протестите, а 200 са „били отклонени от полицията”, за да се предотвратят ескалация на напрежението и сблъсъци.
Хартата на българските интелектуалци е централна новина и за иранската „Прес ТВ”, която съобщава:
„60 известни български интелектуалци публикуваха декларация срещу „плутокрацията” в страната, като призоваха да се сложи край на управлението на богатите и да се възстанови демокрацията.
В неделя българските интелектуалци представиха „Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава” на фона на продължаващите протести на хиляди българи, които искат оставката на правителството.”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.