ЕК: Бедността в България е тревожна

ЕК: Бедността в България е тревожна

В България пет пъти повече хора от средното за Европейския съюз търпят сериозни материални лишения. Това гласи представен днес анализ от Европейската комисия на социалната ситуация в Евросъюза. В доклада има специален раздел, посветен на нашата страна, предаде БНР. Общият извод е е, че нивата на бедност в страната са тревожни.

Крайните мерки за икономии са подобрили значително бюджетните позиции, но на цената на растящо социално недоволство, пише в частта за България.

Еврокомисията отбелязва още, че масовите протести, довели до оставка на правителството, са били предизвикани от необичайно високите сметки за електричество, което е един от основните разходи за българските семейства. 85 на сто от месечните доходи на домакинството отиват за покриването на основни нужди, а 44 на сто от хората у нас търпят сериозни материални лишения, пише още в анализа.

България е най-бедната страната в Европейския съюз. 49% от населението, 52% от децата и 61 на сто от пенсионерите са застрашени от бедност и социално изключване. Тези нива са два пъти над средноевропейските, изтъкват от официален Брюксел.

Заедно с Испания, Италия, Гърция и Кипър, България е и сред страните, в които младежката безработица надхвърля 20 на сто. В края на миналата година у нас е регистриран вторият най-голям спад на заетостта като цяло. В същото време сме на първо място по несъответствие между квалификацията и уменията на търсещите работа и нуждите на пазара на труда.

Негативната картина допълват и неблагоприятни демографски тенденции. Продължителността на живота на жените у нас е най-ниската в Евросъюза - 78 години при средни над 83. Мъжете живеят до 71 години, което е третата най-ниска продължителност на живота.

През януари 2013 г. безработицата в ЕС е нараснала до 26,2 млн. души в ЕС (19 милиона в еврозоната), т.е. 10,8 % от икономически активното население (11,9 % в еврозоната). Разликата в равнището на безработицата между южната част/периферията и северната част на еврозоната е достигнала безпрецедентните 10 процентни пункта през 2012 г. БВП на ЕС се е свил с 0,5% през четвъртото тримесечие на 2012 г. – най-голямото свиване от началото на 2009 г. Общото равнище на заетост в ЕС е спаднало с 0,4% през 2012 г., а положителни промени се забелязват само в работата на непълно работно време. Само през четвъртото тримесечие на 2012 г. тя е спаднала с 0,2 % в сравнение с предишното тримесечие.

Безработицата сред младите е достигнала нов връх в ЕС (23,6% от активните млади хора са били без работа през януари 2013 г.), а периодите на безработица сред младите стават все по-дълги. 7,1% от активните млади хора са останали без работа повече от година през третото тримесечие на 2012 г. в сравнение с 6,3% една година по-рано. Тази тенденция може да доведе до отчуждаване на младите хора от пазара на труда и от обществото като цяло. Растящият брой на младите хора на възраст под 25 години, които нито работят, нито учат (понастоящем около 8 милиона), също е повод за безпокойство, подчертават от ЕК.

В прегледа на Комисията за тримесечието се анализира също така отрицателното въздействие на кризата върху раждаемостта. От 2009 г. раждаемостта е спряла да расте и остава стабилна на равнище малко под 1,6 деца на жена в 27-те страни от ЕС. Средната възраст на жените по време на раждане е продължила да се покачва и е достигнала 30 години.

Според данни на Министерство на здравеопазването миналата година у нас са се родили 64 хил. бебета – с около 7 хил. по малко от 2011 г. и със 17 хил. по-малко от годината на бейбибума у нас – 2009.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ