За какво да внимаваме, когато купуваме храна за Великденските празници

За какво да внимаваме, когато купуваме храна за Великденските празници

За какво да внимаваме, когато купуваме храна за Великденските празници

Един от най-големите семейни празници – Великден чука на вратата. По традиция на този ден се ядат много яйца и агнешко месо. За да имаме идеален празник обаче трябва да внимаваме какви храни сервираме на празничната трапеза. За да не станем жертви на недобросъвестни търговци, специалистите съветват да четем етикетите по-внимателно.

„Срокът на годност на яйцата е 28 дена от снасянето. При яйцата, тъй като те са продукти от животински произход, бързо разваляем, задължително трябва да се съхраняват правилно и задължително трябва да са от регламентиран производител с код на производителя, задължително обозначен върху яйцето, върху черупката, за да може да се извърши обратна проследяемост", обясни пред БНТ д-р Силвия Каменова - инспектор от БАБХ.

Според специалистите, трябва да бъдем по-внимателни и при покупката на агнешко месо за празника.

„Основното за агнешкото месо е да бъде от регламентиран производител, да има необходимите придружаващи документи, да има задължително идентификационен номер на производителя и да се съхранява правилно при температурни условия, посочени от производителя - от 0 до 4 градуса охладено и -18 за замразено агнешко месо", каза още д-р Каменова.

При козунаците и боята за яйца също трябва да следим за срока на годност и правилното съхранение. И накрая - най-важното е да не пазаруваме от търговци, предлагащи стоката си на улицата, а само от търговски обекти, които се проверяват всекидневно.

Какво е качеството на предлаганите стоките у нас, коментира председателят на Съюза на търговците на храни в България Александър Йоцев. За него тъжната истина е, че качеството зависи от цената и не винаги българинът може да си позволи най-доброто.

„Лично аз видях действително агнета от най-различни точки на света. Не просто от наши близки съседи, а от най-различни точки на света дълбоко замразено месо", коментира Йоцев. Той наблегна на факта, че няма как да се разпознае дълбоко замразеното месо колко годишно е. В такива случаи трябва да се доверяваме на контролните органи и документите, съпътстващи месото от производителя.

„Състоянието на българското животновъдство в момента може да се характеризира с една дума - катастрофа. Страшна катастрофа", добави той. И обърна внимание на още един проблем: „Най-страшното е, че на нашия пазар пробиват продукти, които са дублиращи на иначе свестни фирми". Това процъфтява чрез вътрешнообщностната търговия, защото според Йоцев тя не подлежи на контрол, за разлика от международната.

Близо 6 500 проверки в цялата страна са извършили инспекторите от Агенцията по храните през април. До момента няма затворени обекти, но са издадени над 50 акта за нарушения.

Само за изминалия месец от Агенцията по храните са бракувани 800 кг продукти от животински произход, без маркировка и документи за произход. Инспекторите спряха от продажба и над 20 000 яйца от Полша заради пропуски в документацията, съобщи БНТ. на такива

И през почивните дни инспекторите от агенцията по храните ще проверяват за нередности. Ако откриете нарушения, може да сигнализирате на дежурния телефон или на сайта на агенцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ