За пет години 200 хил. българи са станали жертва на лекарска грешка
За последните пет години над 8% или около 200 хил. българи са били жертва на лекарска грешка. Една трета от тях са с последствия за здравето, а поне 2000 случая годишно завършват със смърт. В същото време на година се издават едва десет присъди. Това показват данни от социологическо изследване, цитирано от bTV.
“Колегиална лоялност" и фалшифициране на документация са основните причини за ниския процент на потърсена отговорност, показва проучването.
Според социологът, който се занимава с анализ на организираната престъпност - Тихомир Безлов едни от най-стряскащите цифри са за поставянето на грешна диагноза - това са около половината случаи. Следва ги неправилно проведено лечение.
„Около една трета от хората смятат, че за тях и техните семейства е имало здравни последици, като са описани различни случаи, с различна тежест, включително смъртните случаи”, посочва Безлов.
Според изследването, най-много лекарски грешки се допускат в многопрофилните болници и при семейните лекари, като тенденцията от миналата година е да се увеличава значително процентът на инцидентите при джипита.
На фона на 40 000 пациенти, пострадали от лекарска грешка само за една година, едва 500 до 1500 души търсят правата си в съда. Освен това, за една година има само десет осъдителни присъди, при това в по-голямата си част те са глоба или отстраняване от работа.
„Това означава, че 95% от хората, които смятат, че са били потърпевши, не търсят отговорност от тези, които смятат, че са виновни. Първо, според мен, това се дължи на много малкия брой присъди, изключителното малкото практика в България за търсене на отговорност чрез съда, съдебната система, вероятно и на недоверие, и не на последно място на самите проблеми при разбирането какво точно е лекарска грешка”, смята Безлов.
Освен това, доказването на лекарска грешка не е никак лесно. Освен с фалшифицирането на документация от страна на лекарите, пациентите се сблъскват и с конформизма на вещите лица. Именно те изготвят експертизите и имат основно влияние по време на процеса.
От скоро заработи специална агенция „Медицински одит”, която има тежката задача да разбере източват ли се пари от Здравната каса от лекари и болници, как се наказват лекарски грешки и искат ли се допълнителни пари от пациентите.
„Агенцията е създадена във връзка с политиката на правителството да създаде условия за осигуряване на по-добро качество на българските граждани. Една от основните задачи на агенцията е да извършва проверки по сигнали и жалби на пациенти”, обясни нейният директор доцент Златица Петрова.
Пациентите могат да се обръщат към агенцията на следния адрес: Изпълнителна агенция „Медицински одит”, ул. „Георги Софийски” 3, град София – 1606. В момента се създава и интернет сайт, на който хората също ще могат да изпращат своите сигнали.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.