Заплатите на българките с близо 30% по-ниски от тези на мъжете

Заплатите на българките с близо 30% по-ниски от тези на мъжете

Българките декларират между 25 и 30% по-ниско заплащане за един същи труд и при една и съща квалификация спрямо мъжете. Това гласят данни от мащабно национално проучване за 2012 г. TNS BBSS, проведено въз основа на 12 000 интервюта сред наши сънародници. То бе представено по време на организирания от списание „Мениджър“ и Обществения съвет на жените в бизнеса форум „Жените – нежната сила на бизнеса: Лидерство и предприемачество“ от Марчела Абрашева – регионален директор TNS за Югоизточна Европа.

„Данните показват, че жените на свободни професии в страната ни се справят по-добре. Когато мъже са им началници обаче, те им дават по-ниски заплати“, каза тя. „Въпреки че не съм привърженик на всички анализи на народопсихологията, може би е вярно, че дамите са малко по-толерантни. Вероятно те по-малко преговарят за заплащането си“, предположи Абрашева една от възможните причини за диспропорцията.

„Когато приех поканата на списание „Мениджър“ за участие във форума реших да си отговоря на два въпроса, свързани с позиционирането на България на световната карта по отношение на равенството между половете. Първият бе какви са критериите, по които в световен мащаб се измерва има ли прогрес в т.нар. gender gap или неравенството между мъже и жени. Вторият бе как се сравняваме ние с тези критерии в международните класации. И какво се случва в икономиката и обществото ни.

Едно от най-големите и авторитетни проучвания по отношение на равнопоставеността между половете е на Световният икономически форум. В него се използват статистически и социологически данни като равенството се измерва по следните критерии: участие в икономиката, участие във висши административни и законодателни позиции, включително в мениджмънта, присъствие в образованието, здраве и продължителност на живота, степен на овластяване, където се мери какъв е процентът на жените в парламента, например. Отчита се също колко от последните 50 години е имало пълна календарна година, в която жена е ръководила държавата.

По тези критерии Световният икономически форум съставя индекс, който от 2012 г. вече обхваща 135 страни. Показателното е, че по критерии като  „въвлеченост“ в образованието, здраве и продължителността на живота всички страни по света са постигнали сравнителни високо ниво на равнопоставеност. Основен проблем сред тях обаче остава участието на жените в икономиката и политиката.

Авторите на индекса не измерват дали двата пола са здрави и щастливи, а дали еднакво мъжете и жените имат право да се ползват от заемането на постове, в които се вземат решения. Те установяват, че Европа има проблем в равенството при участието в икономиката и политическия живот, въпреки че е на малко по-високо ниво от световното.

В тази световна класация България е на 52. място от 135-те страни по равенство между половете. Това е относително добра позиция, в по-горната част на класацията, над средата й. 

На изцяло българска територия откриваме следните измерения на тези показатели:

Жените в България са малко по-образовани, отколкото мъжете. 26% от българките са с висше образование срещу 20% от мъжете. Европейската квота е 30-35%. Ще помислите, това трябва да означава, че жените са по-добре представени като работна сила? Независимо, че са малко по-образовани, те са по-малко заети от силния пол. Дори една жена да е малко по-образована и да има по-голям шанс да си намери работа, тя остава вкъщи, за да си гледа децата.

4% от участничките в допитването (б.р. на TNS BBSS) посочват, че са домакини. Дълги години след отминаването на социализма дамите в социологическите анкети се стесняваха да кажат, че са домакини. Започнаха да си признават напоследък. Сред тях има такива, които разчитат на високия доход на своите съпрузи. Има и други, които просто оцеляват. Няма мъж, който да посочва, че е домакин.

Повечето от жените се занимават с търговия, здравеопазване и администрация. Ако е вярно това, което казват някои икономисти, че страната ни ще скочи нагоре заради тези сектори, значи действително жените са движеща сила. Транспортът и логистиката остават мъжки професии.

В средния мениджмънт пропорцията между жените и мъжете се държи. Стигнем ли до обаче до висшия, имаме вече 65% доминация на мъжете. 35% са жените в бордовете на директори. Европейската средна норма е 33%.

Основният извод е, че дамите не са добре представени съобразно своето образование и квалификация в икономиката на България. На 36. място сме по участие в мениджмънта и в това отношение, съотнесено към световните стандарти, сме по-добре, отколкото позицията ни в генералната класация на Световния икономически форум. Но, това се дължи основно на участието в средния мениджмънт.

Основният ни проблем е, че най-лошият ни показател в този рейтинг е диспропорцията в заплащането между двата поло. По критерия за равенство на заплащането за еднакъв труд сме на 98. място в световната класация."

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ