Има ли джихадисти в България?
Защо тайните служби мълчат за евентуална принадлежност на български граждани към "Ислямска държава"? И има ли нещо гнило в пазарджишкия ромски квартал "Изток"? Отговорите на тези въпроси търси Георги Папакочев.
„Българи воюват на страната на джихадистите от „Ислямска държава”“ - това обяви военният министър Велизар Шаламанов, позовавайки се на разговори с чужди дипломати. „Към този момент службите по сигурността не са подавали към мен данни за българи-джихадисти“, контрира служебният премиер проф. Георги Близнашки - въпреки твърдението на Шаламанов, че е докладвал получената информация по съответния ред. И въпреки настояването му по проблема да бъде свикан Съветът по сигурността. На дискусия, посветена на рисковете и стратегическите избори на България, служебният военен министър постави дейността на “Ислямска държава“ сред най-сериозните опасности за националната сигурност и поясни, че „заплахата не произтича от участието или неучастието на български граждани, а от това, което сега се извършва в Сирия и Ирак“.
Каква е истината?
Наистина ли липсва информация за участие на български граждани в редиците на „Ислямска държава“ или подобно участие действително няма? Случайно ли точно сега популярен тв-канал съобщи за наличието на косвени доказателства за българи, които воюват на страната на джихадистите, а в интернет се завъртяха видеоклипове със смущаващи ритуали, извършвани от жители на ромския квартал „Изток“ в Пазарджик? Защо българските специални служби предпочитат да мълчат по въпроса, след като ООН предупреди, че през последните години близо 15 хиляди джихадисти от общо 80 страни са отишли да се бият в Ирак и Сирия на страната на групировки като „Ислямска държава“, а агенция Франс прес, позовавайки се на доклад на ЦРУ, уточни, че „стотици мъже от Балканите вече са част от „Ислямска държава“”?
В края на септември експертът по радикален ислямизъм на Балканите Алекс Алексиев потвърди в тв-предаване, че в България има радикални ислямисти и хора, които подкрепят „Ислямска държава“. „Да мислим, че ние сме единствената държава в Европа, в която няма радикални ислямисти, е глупост“, каза изследователят и посочи за пример ислямистките фланелки, които носят обитатели на пазарджишкия ромски квартал. „Не мога със сигурност да кажа дали тези хора са членове на „Ислямска държава“, но те със сигурност я подкрепят. Не сме единствени в това отношение - ситуацията на целия Балкански полуостров е подобна“, предупреди Алексиев. Подобно е мнението и на дипломата-арабист Кирияк Цонев. В средата на миналия месец той потвърди в ефира на БНТ, че в България съществуват активни клетки на „Ислямска държава“ и поясни, че „насилствената асимилация на турското малцинство в периода 1985-1989 година е тласнала някои български мюсюлмани към ислямизма“.
Мълчанието на властите
Журналистът д-р Мохамед Халаф, който от години живее и работи в България, не е изненадан от твърдението на министър Шаламанов, макар то да не е подплатено с конкретни факти. „Още в началото на годината в своя статия в български всекидневник зададох въпроса дали в Сирия воюват български джихадисти и подчертах, че отговор трябва да дадат вътрешният министър и шефът на ДАНС. Такъв отговор не последва“, казва за Дойче Веле журналистът от арабски произход. И допълва: „Министър Велизар Шаламанов вече започна този дебат и по него трябва да се говори, да се задават въпроси. Страхът от заемането на официална позиция не е оправдан, особено на фона на заснетото ритуално „обезглавяване“, изпълнено символично от деца в гетото на Пазарджик. Видеозаписът показва, че случващото се там трябва да бъде под особено наблюдение, да се говори за него! В друг български град с мюсюлманско население подобни прояви няма, те се наблюдават на едно и също място. Това показва, че там има нещо гнило, че някакви хора вършат тези неща нарочно. И обществото е длъжно да знае кои са те. Макар и изолирани, въпросните явления са много опасни, а мълчанието около тях може да доведе до непредсказуеми последствия“, категоричен е д-р Мохамед Халаф.
Разузнаване без пари
Бившият секретар на МВР и експерт по сигурността Николай Радулов не отрича, че твърдението на министър Шаламанов може и да е истина, но след като липсват официални данни от специалните служби, то не може да се разглежда като безспорен факт. „Да не се лъжем - разузнаване, действащо с бюджет, който е едва една трета от този на НСО, няма кой знае какви възможности да провери подобна информация или да си осигури предварителна такава. За съжаление охраната на ВИП-персоните изглежда по-важна от националната сигурност, от международния антитероризъм. Засега българските разузнавателни служби разполагат с бюджети, които ги крепят на минимум, но не и повече. И затова, когато журналистите задават конкретни въпроси, отговорите са трудни“, посочва Радулов.
Намерения и факти
Още в средата на септември Главното мюфтийство заклейми с остра декларация групировката „Ислямска държава“ и призова българските мюсюлмани „да не се поддават на провокациите на тези хора и да се разграничат от техните действия“. Тези дни служебният външен министър Даниел Митов предложи да бъде прието законодателство, което да криминализира участието на български граждани в екстремистката групировка, но засега резултати няма. Междувременно българската прокуратура започна проверка около скандалния клип с деца, заснет пред джамията „Абу Бекир“ в пазарджишкия квартал „Изток“, а главният мюфтия Мустафа Хаджи побърза да уточни, че неговото ведомство не може да контролира този обект, защото бил частен.
Източник: "Дойче веле"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.