Корупция и политически натиск посочени като най-големите проблеми на правораздаването у нас

Корупция и политически натиск посочени като най-големите проблеми на правораздаването у нас

Корупцията и политическият натиск са най-съществените проблеми в работата на институциите, свързани с правораздаването в България – полиция, следствие, прокуратура и съд. Това показва междинният доклад на агенция „Алфа Рисърч“ от изследвания за оценка и анализ на ефекта от изпълнението на проект „Усъвършенстване на работните процеси в съда”, финансиран от фондация „Америка за България”.

Проучванията са осъществени по поръчка на сдружение „Програма за развитие на съдебната система“ (ПРСС) и включват национално представително допитване, проведено в периода 21-30 май 2012г. сред 1020 пълнолетни граждани, групови дискусии и експертни интервюта с представители на широката общественост, правосъдието и клиенти на съдилища.

 Подозренията в корупция засягат почти еднакво и трите институции (62-68% от анкетираните), докато политическият натиск, особено сред хората, които са били страни по дела през последните години, се свързва най-силно с прокуратурата (55%).

Около 45% от анкетираните виждат такъв натиск и върху съда и разследващите органи.

Извън тези общи проблеми, като основен недъг в работата на полицията те открояват некомпетентността и слабата професионална експертиза (25%), на прокуратурата – липсата на прозрачност (30%), а на съда – тромавите бюрократични процедури (34%).

Две трети от анкетираните са на мнение, че през последните пет години, откакто България е член на ЕС, не се наблюдава промяна нито по отношение на ефективността, нито на безпристрастността, нито на справедливостта на съда. 23% смятат, че състоянието дори се влошава. Едва между 9 и 11% виждат подобрение по всеки един от тези показатели.

Най-значимо влияние върху устойчиво негативното мнение за правораздавателните институции оказват „обществено значимите дела“, които са и най-широко отразявани от медиите. Според почти 90% от пълнолетните граждани тези дела се свеждат до „медиен шум без реален резултат”. Преобладава мнението, че се работи „на парче“, по конкретни „политически поръчки“, а не принципно и обективно.

 Докладът отбелязва тревожна тенденция, че дори се формира усещането, че целта на тези дела не е постигането на справедливост, а заблуда на общественото мнение. Като конкретни примери в тази посока са посочени делото за убийството на сестрите „Белнейски“, убийството на Яна Кръстева в Борисовата градина миналото лято и отвличането на младата състезателка по таекуондо от Перник Мирослава Николова, приключило също с отнемането на живота й.

 Също така според 40% от пълнолетните граждани издаваните присъди никога не са справедливи спрямо извършените престъпления.

 Сред участниците в проучването също така доминира тезата, че оправдателните присъди не са резултат от доказаната невинност на обвиняемия (8.5%), а от неефективността на разследващите (24,6%) и правораздавателни органи (22,3%), от оказвания политически и икономически натиск (40,7%), от войната между между институциите (80%).

 Едно от будещите сериозна тревога заключения в доклада е, че ниското доверие към ефективността и безпристрастността на българската правосъдна система тласка гражданите към отказ от правосъдие. 44,6% изпитват недоверие към резултатите от обжалването като коригиращ механизъм. Почти половината анкетирани (49%) не биха сътрудничили на правораздавателните органи, ако станат свидетели на престъпление. Приблизително същия процент нямат доверие, че ще получат необходимата защита при свидетелстване.

 Можете да се запознаете с пълния текст на междинния доклад от изследването на интернет страницата на „Алфа рисърч“, както и на страницата на ПРСС: https://www.prss-bg.org/node/1014.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Желязков уволни Людмила Петкова като зам.-министър на финансите
Китай отвръща на митата на Тръмп, Канада и Мексико получиха отсрочка
6000 гърци и туристи са напуснали Санторини за ден. Трусовете продължават
Регионалният министър разреши строежа на още 14 километра от магистрала "Хемус"
Полша се опасява от взрив на международната организирана престъпност след края на войната в Украйна
Двуцифрен ръст на обявите за работа след спада през декември
Мъск поема контрола върху платежната система на американското финансово министерство
На днешната дата, 4 февруари. Световен ден за борба с рака