Министърът на образованието: Трябва да опростим граматиката

Министърът на образованието: Трябва да опростим граматиката

Трябва да засилим граматиката и малко да я опростим за учениците от първи до четвърти клас. Трябва да ги научим на една базова грамотност – да пишат, четат, смятат, а след това да започнем да надграждаме. Това заяви пред bTV министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова.

По думите й няма единно мнение между учителите относно обема на учебния материал. Според някои той трябва да бъде съкратен за сметка на практически упражнения, а според други – да се увеличи.

„Резултатите от международното изследване ПИЗА, което оценява грамотността на учениците и дали те разбират учебния материал, показва, че нашите деца не могат да прилагат на практиката наученото“, коментира министърът на образованието. 

„Според анализите на ПИЗА нашите ученици заемат едва 47-мо място от 65 страни. Тези изследвания показват наличието на сериозна диференциация между децата в зависимост от техния социален статус. Това противоречи с философията за равен достъп до качествено образование“, каза проф. Клисарова.

Тя съобщи, че в новата стратегия за училищното образование се обсъждат начините да бъде намален броят на преждевременно отпадналите ученици до 11%. Предвижда се написването на нови учебници, в които ще се отчете мнението на учителите и психолозите. Философията на новия закон е при атестирането на директорите да участват и родителите.

По отношение на делегираните бюджети, според които парите следват ученика, проф. Клисарова обясни, че в бюджета на Министерството на образованието и науката за 2014 г. е залегнала новата философия за финансиране на училищата. Тя предвижда една базова стойност за текущи разходи да се дава на всяко училище, независимо от броя на учениците му. Въвежда се и т. нар. „принадена стойност“, с която да се мотивират с допълнителни заплащания училищата, в които има деца със специални потребности и с майчин език, различен от българския.

„В новия закон е разработена специална стратегия за развитие на педагогическите кадри. Има учители, които ходят на работа освен за заплата, и от любов“, каза Анелия Клисарова. Предвижда се социален пакет за младите учители, като от тази година започнахме да им заплащаме транспорта, за да могат да се придвижват свободно до по-отдалечените места, допълни тя.

По думите на министъра на образованието и науката, очаква се новият закон за училищното образование да бъде публикуван за обществено обсъждане до края на януари.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Трус в Румъния стресна Северна България
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса