На учителя с любов

На учителя с любов

Заговорим ли за човешки капитал, едва ли има управител в бизнеса, който се нуждае от убеждаване колко важна част от мениджмънта на организацията му е управлението на човешките ресурси. Инвестират се средства в подбор, в обучения, в проучвания за удовлетвореността на служителите, за най-добър работодател, планират се кариерни пътеки, бонусни схеми, атестации... Защото качествените служители са тези, които могат да извоюват конкурентноспособност на компанията ни на пазара.

В тази светлина не е изненадващо, че в последните си анализи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) изтъква фокусът върху развитието и подкрепата на учителите, като един от основните фактори, които отличават най-успешните образователни системи днес.  Например във Финландия и Сингапур, които са сред страните първенци в резултатите от международното изследване PISA, учителската професия е сред най-престижните. В Китай и Корея, които в последните години активно трупат преднина, приоритетна част от инвестициите, предназначени за образование, са насочени именно към развитие и подкрепа на преподаватели и директори на училища.

Добрата новина е, че някои от успешните образователни системи, например Корея, далеч не са били такива преди около 6 години – един не толкова необозримо дълъг период назад.

Даниела Тодорова. Целият текст - в списание „Мениджър” през март

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ