Най-интересното във вестниците на 17 май, понеделник
Напоследък на "МениджърНюз" все му се пада да изследва как различните вестници употребяват една и съща информация. И днес така - по въпроса къде са парите на големите държавни фирми. Ами главно в Корпоративна банка и в СИБанк, както си и знаехме, но друго си е да го признае лично финансовият министър по молба на 11 главни редактори. Много е любопитно как вестниците са използвали този сюжет.
Най-хард е "Дневник" - челно заглавие на първа страница Корпоративна банка - предпочитана и от тази власт и едра снимка на банкера Цветан Василев с шефа на медийната група около "Монитор" и депутат от ДПС Делян Пеевски, редакционен коментар Държавни любимци. По-спокойно, но с мерак са написани дописките в "Труд" Половината пари на държавните фирми в една банка и в "Сега" Корпоративна банка държи половината пари на държавните фирми/МФ не дава убедителни доказателства за по-добрата оферта на КТБ. Съвсем различен е акцентът в "Стандарт", макар че известни пояснения дава подзаглавието: 27 банки държат държавните пари/Половината от авоарите са в Корпоративна, следват СИБанк и ЦКБ. В "24 часа" и толкоз няма, само едно голо 856 държавни милиони в 27 банки.
Много ни се искаше да покажем какво пише в "Монитор", обаче те не качиха нищо в сайта си чак до малките часове на нощта. Освен рекламата на Корпоративна банка "Клиентите са ни скъпи". И още по-скъпи ще ви станат :-)
Иначе днешните вестници са както обикновено в понеделник - разнообразни, защото не са ги затиснали събития, които непременно трябва да влязат на страниците.
В "Труд" е любопитно демоскопското изследване на "Галъп интернешънъл" Хаотичното управление подкопава рейтинга на ГЕРБ, а анализът е написан лично от съсобственика на социологическата агенция Кънчо Стойчев. Той набляга на "3 факта, които вече могат да бъдат определени и като тенденции. Първият факт е, че доверието към правителството през май е 37%, а недоверието - 48%. Подкрепата все още е висока, но ръстът на недоверие е значим. Ножицата се отваря вече трети месец, тоест това е тенденция. Вече повечето избиратели по-скоро нямат доверие на правителството като цяло. Вторият факт засяга одобрението за ГЕРБ: в момента доверие и недоверие в партия са почти изравнени - 42% на 41%. А допреди няколко месеца я одобряваха над 50% от хората. На трето място доверието към Бойко Борисов е 52%, а недоверието - 31%. Само по себе си числото 52 е много високо и може да се каже, че мнозинството българи имат доверие на премиера. Но в момента на встъпване в длъжност резултатите му бяха 67% доверие и 15% неодобрение. Тук също виждаме тенденция към спад на рейтинга. Естествено, тези три факта са повлияли и в намеренията за гласуване. Този месец ГЕРБ губи 4-5%. Партията пак остава на първо място с огромна преднина, но тенденцията е на снижаване."
По нашумелия въпрос за рейтингите - при "Галъп" мъдро са изравнени доверието у премиера Бойко Борисов и у вицепремиера Цветан Цветанов.
Иначе и на "Труд" им е писнало и в редакционен коментар казват “Стоп” за водевила президент - премиер. Както може да се очаква, "Дума" брани Георги Първанов от Цирковете на Дянков: "Вдъхновен от неделните спортни прояви и разходките си сред чистия въздух, министърът реши, че отново му е времето да нападне президента Георги Първанов. "Аз имам докторат по икономика в един от най-добрите университети в света. Първанов какво е учил? История на комунизма, да се занимава с това", разгневи се Дянков на факта, че държавният глава остро разкритикува антикризисните мерки на кабинета. И така влезе отново в сериала "Смахнатият професор", втора част."
Разбира се, няма ден без министерски интервюта. Чиновници плащат лихви от заплатите си заради европари, казва министърът на еврофондовете Томислав Дончев в "24 часа". Мотивирам чиновника с тояга и морков/Аз с метрото, а началниците с лимузини? Няма да стане, откровен е земеделският министър Мирослав Найденов в "Стандарт".
Има по нещо и извън политиката. Бербатов си отива, спете спокойно, завистници!, пожелава жлъчно Иван Гарелов в "Новинар". А ето и интервю със самия Димитър Бербатов Уча, за да се запозная отблизо с мутренския ни футбол.
В "24 часа" е публикуван нещо като спор за възрастовата граница на ин витро зачеването. След 44 г. имаме право само на пенсии и гроб ли?, гневи се социоложката Мира Радева. Рисково раждане - не. Но някои стигат до фашизъм, казва социалният антрополог Харалан Александров. Те двамата само по въпросите на оплождането не бяха се изказвали, но и този пропуск вече е отстранен.
А "МениджърНюз" поздравява всички софиянци и гости на столицата с дописката в същия вестник Вальо Топлото: Нямах пари да нахраня дъщеря си! и им желае хладно(кръвно) четене.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.