Най-интересното във вестниците на 26 май, сряда
Ако с вестникарски коментари можеше да се запълни дупка в бюджета, България щеше да се отличник.
Фискалният резерв олеква с 2 млрд. лева, съобщава "Новинар". 4,8% дефицит в бюджета, информира "24 часа" и коментира Като ще е дефицит, овладейте безработицата. В "Труд" бившият финансов министър Пламен Орешарски алармира Изпразват резерва с актуализирания бюджет. Пак там икономистите Георги Стоев и Десислава Николова призовават да не се увеличава бюджетния бефицит и да не се вадят пари от резарва, а Съкращаване на разходите - спешно! По въпроса за резерва "Сега" някак си отбягва какво се случва сега и се е разгневил на бившите управляващи България пропиля шанса да има двойно по-голям резерв/В него можеше да има поне 15 млрд. лв., ако правителствата на Станишев и Сакскобургготски не прахосаха толкова много пари за спорни или направо безсмислени проекти. В редакционен коментар "Дневник" пък връзва в едно полицейските операции с ефектни имена и операция "Фискален резерв", която се очерта практически като най-голямата антикризисна мярка. Пак "Дневник" допринася още за мрачната картина с новината Кабинетът изненада общините с по-голямо свиване на разходите. Обаче в "Класа" кметът на Бургас Димитър Николов (от ГЕРБ, разбира се) бодряшки казва Местната власт може да намери алтернативни приходи.
На този фон истински успокоително е да видим в "Стандарт" финансовият министър Симеон Дянков, който е рекъл Спечелихме, че не минахме на евро. Не се впуска в много подробности точно как спечелихме: "Всъщност по ирония на съдбата се оказва, че това, че в момента не сме в ERM 2 и еврозоната, помага на икономиката. Конкурентоспособността на икономиката в момента се увеличава и заради този факт. Отслабването на еврото, от една страна, е лошо за европейските икономики като цяло, но от друга страна, много помага на малките икономики като България например". А ето какво отговаря Дянков, запитан за опасността от свръхдефицит (т.е. 4.8% при максимално допустими по пакта за стабилност в ЕС 3%): "Има възможност, не опасност това да стане. С изключение на Естония и Швеция, всички страни в ЕС вече са в свръхдефицит. Така или иначе, сривът на еврото отлага кандидатстването ни в ERM 2, тъй като в момента това не е изгодно за страната". А на предприемачите Дянков назидателно казва: "Да си предприемач, наистина е много трудно, особено по време на криза. Но пък точно в кризата се вижда кои са предприемачите с най-успешни идеи".
Ех, добре, че е "Стандарт" да прочетем ведрите и ясни мисли на финансовия министър, но още по-добре, че е "Монитор", защото оттам научаваме Дефицитът в хазната замръзва до 3,9%. (Има още едно любопитно разминаване днес, познайте защо: Бъбрим по джиесема най-евтино в ЕС според "Стандарт" и Разговорите между GSM операторите остават сред най-скъпите в ЕС според "Дневник".) Съвсем хубаво пък ни става, като прочетем на каква далавера сме от това, че правителството ни задължава да работим по-дълго за пенсия: Три години работа - по-висока ПЕНСИЯ, възторжено агитира "Монитор".
Извън тези тежки икономически теми из вестниците блести поредната показна акция, този път на столичните общински чиновници Глобяват до 50 хил. лева за реклама на чужд език в магазините. Може би като компенсация, че Броят на бездомните кучета в София расте, вече са 9500 ("24 часа").
Блести и този неподражаем водевил между премиера и президента, който довел дотам, че на държавния прием в "Бояна" други държавници освен държавния глава нямало. "Труд" разневено коментира: "Всеки може да намери мотив за отсъствието си. Един ще се оправдае с: бях в провинцията; друг: събитието е протоколно, може и без мен; трети: няма да ходя на приемите на Първанов. И т.н. Само че! Това не е прием на Първанов, а празник на буквите, на езика, който ни създава чувството за общност и ни прави нация. Днес приема го дава Първанов, утре - ще е наследникът му на този пост. И ако всеки друг наш празник носи някаква политическа окраска или наслоения от миналото, то 24 май е останал чист откъм каквато и да е политика. Затова е непростимо политиците да го използват политически."
"МениджърНюз" съвсем не е сигурен, че авторката Валерия Велева е права. Пресилено е във всичко да търсим политика, защото при т.нар. ни държавници често става дума за обикновена простотия и дефицит на ценности.
Желаем ви приятно четене.
Още заглавия:
С 20 теми преди матурата, без 20 полицаи след нея, "24 часа"
Българското училище - много изпити, малко проверки, никаква файда, "Сега"
На държавните университети трябва да се гледа като на корпорации, интервю с доц. Григорий Вазов, ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, "Класа"
Иван Сотиров: Общинският полицай трябва да е като личния лекар - всички да разчитат на него, интервю с новия зам.-кмет на София от СДС, "Новинар"
Правото на хуните, "Дневник"
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.