Най-интересното във вестниците на 3 февруари, четвъртък

Най-интересното във вестниците на 3 февруари, четвъртък

Докъде стигнаха реформите в България? До кривата круша, с извинение за грубия идиоматичен израз.

"24 часа" пише за здравната: 3 спешни центъра, неясно е за кой си. Разделянето на спешната и неотложна помощ на три звена - центрове, отделения и денонощни дежурни кабинети на джипитата, засега не облекчава работата на болниците. Целта беше да се спестят средства. Но хората продължават да търсят най-много спешните отделения при по-сериозни болки и оплаквания. Пациентите не знаят с кои оплаквания към кого да се обърнат - към неотложна помощ или към спешното отделение, разказват специалисти пред вестника. 

Според "Стандарт" пък Болниците в конкуренция за пациенти/Шест области имат легла под минималния праг. "Лечебните заведения ще се конкурират за пациенти. Това ще стане, тъй като НЗОК ще сключва договори с най-добрите лечебници, съобразявайки се с максимален праг на болничните легла. Това е залегнало в проекта на Национална здравна карта, който здравният министър Стефан Константинов представи днес пред журналисти."

Страхотно - хората не знаят къде да отидат, когато имат спешна нужда от здравна помощ, а болниците ще се конкурират за пациенти?!

Според "Сега" истината е, че ГЕРБ се отказа от поредната си здравна реформа/НЗОК ще финансира толкова болници, колкото пожелаят.

Образователната реформа вече даде плодове, сега ще я реформират. Но не в България, а в ЕС. И ЕК се разтревожи от неграмотността на учениците/Специална група пише спешни мерки за повишаване на знанията на децата, съобщава "Сега". "Причина за това е последното международно изследване за знанията на 15-годишните ученици PISA. В него българчетата се открояват с най-трагичните резултати - половината от деветокласниците у нас са на практика неграмотни, защото не притежават основни умения за четене и писане. В различните области - четене, математика и природни науки, между 39 и 47% от българчетата не успяват да покрият критичния праг на грамотност. Под критичното второ равнище в първата област попадат 41% от гимназистите. Приема се, че учениците под това ниво не успяват да изпълняват по-сложни задачи в областта на четенето и се справят само с най-елементарните въпроси. В тази област България е на последно място. Класацията показва и другия сериозен проблем пред България - 38% от децата напускат рано училище, като най-голям е делът на отпадащите след V клас. За сравнение - в Европа тенденцията е за отпадане около VIII клас. Ранното напускане на училище обрича децата после на безработица заради ниска квалификация и на дългосрочна бедност, заключват експертите. У нас 73% от отпадналите от училище изобщо не се появяват на трудовия пазар. Тревожните резултати от PISA до този момент не са довели до никакви конкретни мерки от страна на българското Министерство на образованието. "Крайно време е Европа да се изправи пред нелицеприятната истина, че на територията й съществува високо ниво на неграмотност. Неграмотността е пречка за икономическия растеж и приобщаването".

Прословутата реформа в администрацията явно още не се е случила, защото според председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Огнян Донев: Сивият сектор пречи на социално отговорния бизнес ("Труд"). 

Обаче има надежда за оправяне, като се започне, разбира се, от по-първите хора - iPad ще радва властта/ГЕРБери ще си лафят онлайн с новите мини РС-та ("Стандарт"). Идеята била да не хаби хартия, а документите да се разменят електронно. А от това до прословутото електронно правителство, което да обслужва и гражданите, остават само няколко крачки!!!

А какво стана с прословутите промени за отпуските? Социалното министерство съвсем се оплете за отпуските/Сега пък твърдят, че задължителният график е по желание на работодателя, съобщава "Сега".

Заключението на БСП и НДСВ: Кабинетът води страната към задънена улица ("Новинар"). 

Но на премиера самочувствие не му липсва. Австрийска журналистка гневи Борисов с въпрос за корупцията, пише "Сега": "Въпрос на австрийска журналистка за Шенген и имиджа на България на най-корумпирана страна в ЕС ядоса вчера премиера Бойко Борисов и промени тона на съвместната пресконференция с канцлера на Австрия Вернер Файнман. "Винаги съм казвал, че самата дума корупция не сме я измислили българите. Кой определя коя държава е най-корумпирана в ЕС, по какви критерии? Аз например имам други впечатления", заяви Борисов". "Новинар" слага акцента на друго Борисов: От влизане в Шенген ни дели една неизмазана сграда. При това премиерът говори не в преносен, а в буквален смисъл: "Европейският съюз още днес може спокойно да ни приеме в Шенген. От критериите за влизане в шенгенското пространство, трябва единствено да измажем една сграда. Така премиерът Бойко Борисов репликира австрийска журналистка, която го помоли да коментира общото схващане, че България е най-корумпираната държава в Европейския съюз. Борисов се обърна към нея с „госпожо от Европейския съюз" и допълни, че българските медии също биха могли да зададат неудобни въпроси на австрийските компании, които работят у нас".

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Още заглавия:

Над 510 000 се преброиха, Бойко се учуди колко е лесно, интервю с председателката на НСИ Мариана Коцева, "24 часа"

Мария Мургина: Не позволих да бъда кукла на конци, интервю с бившата шефка на НАП, "Труд" 

Скъпият петрол пази Ваньо Танов на шефския пост/Въпреки повишението на акцизите приходите от тях намаляват, Михаил Андреев, Институт за пазарна икономика, "Сега"

Мамка му и майчин език, "Новинар"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ