Най-интересното във вестниците на 7 юни, понеделник
Добре, че Бойко Борисов не слуша социолозите. Ако ги слушаше, днес щяха да му развалят настроението.
Одобрението към правителството намалява - това регистрират две демоскопски проучвания, представени във вестниците. Цветозар Томов от агенция "Скала", цитиран в "Стандарт", се опасява, че може да се стигне до политическа криза, а основна причина да се разклати доверието в ГЕРБ е икономическата политика.
Васил Тончев в анализа си за "Труд" се въздържа от крайна оценка. "На икономическата криза в страната и последствията от нея се гледа като на нещо, привнесено отвън. Поради това понасяните от хората социални несгоди не се изразяват в политически оценки и действия. Но и критичните настроения съвсем не са за подценяване. Оценката за сегашното управление дели обществото на две големи групи - такива, които го оценяват като успешно (42%), и такива, които го оценяват като неуспешно (44%). Сред обществото има и добра чуваемост за критиките на президента. Липсва обаче политически проект, който да показва по-добра перспектива от управлението в момента. Критично настроените към кабинета хора количествено дори с малко надвишават тези, които го подкрепят. Поддръжниците са група, която е обединена от обща мисия, докато останалите са публика - пасивни свидетели или най-много коментатори на това, което се случва", пише социологът.
В интервю за "Новинар" проф. Петър-Емил Митев казва: "Резултатите са противоречиви. Управлението е силно персонализирано. Може да се каже хаотично, ако не се вземе предвид ясната линия на борба с организираната престъпност и корупцията. Рекламно-комуникативно, но и диалогично благодарение на умението на премиера да общува с масова аудитория. В икономиката положителни са главно самооценките на финансовия министър. Антикризисните намерения се превръщат в прокризисни действия. Акциите на МВР осигуряват популярност. Реалностите на всекидневието тласкат към преоценка: очаквахме повече. Равносметката предстои".
Министрите обаче бойко обещават да оправят нещата. Давам пари само ако има реформи, зарича се Симеон Дянков в "Труд". В интервюто няма кой знае какви новини, финансовият министър обяснява философията за актуализацията на бюджета. Любопитно е, че посочва министерствата "отличници", които успешно съкращават разходите си - икономическото, регионалното, здравното при Анна-Мария Борисова, военното и финансовото. Като "калпазани" Дянков сочи външното и вътрешното министерство.
Правосъдният министър Маргарита Попова обяснява в "Стандарт" как ще оправи правосъдната система - в интервю с красноречивото заглавие С Цветанов заедно носим тежкия кръст.
Друга рецепта изписва на ГЕРБ Валери Найденов в "24 часа". Срокът на документите трябва пак да се удължи, съветва коментаторът и напомня чрез исторически преглед: "Ако нещо събаря българските правителства, това са именно опашките".
Шефката на комисията за сигурността на информацията Цвета Маркова пък предупреждава Бойко Борисов, че лидерът на ДСБ му крои капан, като настоява за нейното уволнение. Костов иска да овладее секретните масиви, казва Маркова в интервю за "24 часа".
Според "Сега" герберите сами са си виновни за спадащото доверие. Вестникът изобилства от дописки за техни грешки: "Алея Първа" няма да отведе министър Плевнелиев към "Алеята на славата", Спорните заменки възкръсват антикризисно/Вратата за тези сделки отваря депутат на ГЕРБ, правил заменки при старата власт, НАП продължава да мотае разследването за сараите на Доган. За баланс има две дописки и срещу президента Първанов се прицели в образованието и читателски коментари за речта на държавния глава срещу правителството, произнесена на зарята във Враца 2 юни, Ботев, Първанов и политическата партизанщина.
Любимият на "Дневник" президент е разнищен в анализ с интригуващото заглавие Виж кой държи отвертката. Интересно, по въпроса за държавния глава всекидневникът се оказва на едно мнение с "Монитор" - Кому е нужно заиграване с Ботев.
Макар и потопени в икономиката и политиката, вестниците са обърнали внимание и на темата за образованието, след като в петък просветното министерство отчете поредните нерадостни резултати от матурите. Защо матурата зацикля е статия в "Труд", където Ангел Малинов не пита, а отговаря на въпроса. Бодра смяна от невежи пък е заглавието на коментара в "Стандарт".
Ако ви стана много кахърно, отворете "Монитор". Прелива от оптимистични дописки: Пуснаха Околовръстното 7 месеца предсрочно/Следващите 10 години без дупки по асфалта (става дума за 4 км, но да не издребняваме), Спипаха цял кораб с контрабандни цигари (спипа ги главно ОЛАФ, ама българските митничари не попречиха, нали), 9 лева нощувка със закуска по морето (е, само далече на север, през юни и във вила две звезди, но и това е нещо).
"МениджърНюз" ви желае оптимистично четене.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.