Нов българо-македонски скандал с участието на министър Димитров

Нов българо-македонски скандал с участието на министър Димитров

Костите в двора на църквата „Успение Богородично” в щипско Ново село са преместени, за да бъде направено магазинче за свещи. Това предизвика лавина от реакции в България.

Първо, ВМРО - на сътрудника на тайните служби от времето на комунизма Красимир Каракачанов, обвини, че става дума за акт, направен нарочно от македонската държава, с цел да се унищожат гробовете на български офицери от Първата световна война, пише в. „Нова Македония”, цитиран от "Фокус". В общия метеж се включи и българският министър без портфейл Божидар Димитров, без когото събитие, свързано с българско-македонските отношения, няма да е интересно.

По този начин беше пусната информацията, че сред закопаните войници е и славният Христо Чернопеев, който е загинал на Криволак на 23 октомври (6 ноември по нов стил) 1915 година. А Чернопеев иначе е кум на македонски герой от времето на Втората световна война – Страшо Пинджур, чието име е свързано с една от големите битки на ВМРО срещу турския аскер, както и с отвличането на американската мисионерка Мис Стоун.

87 години след смъртта на Чернопеев българите излизат с твърдение, че неговите кости почивали в двора на църквата в Ново село и че дъщеря му е идвала да пали свещи на гроба. 

Според свещеника в църквата в Ново село костите са били закопани много плитко – не повече от половин метър и поставени север-юг. "От това предполагаме, че са погребвани набързо, а в този период са бързали сърбите, тъй като тяхната войска се е оттегляла. Има и друго предание, че преди около 200 години турците са убили редица свещеници от църквата „Свети Илия”, малко по-нагоре. Може би техните кости са погребвани тайно и набързо”, заяви свещеникът Благойчо Миланов.

Историкът Михайло Миноски казва, че няма никакви доказателства, че в двора на църквата е закопан Христо Чернопеев. Той не отхвърлял тезата, че в двора на църквата са закопани сръбски офицери.

В Института за национална история на Македония през 2000 г. се появи Македонски исторически речник, където на страница 496 пише, че Чернопеев е погребан в Ново село, Щипско. Проф. Тодор Чепреганов заяви, че отдавна е чувал тази история, но ставало дума за устни преразкази и нямало доказателство.

„Държавата не трябва да позволява на всички да възобновяват гробове тук, тъй като всеки ден ще има делегации, които да честват, а в конкретния случай ще се чества българизма”, коментира Чепреганов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ