Огнян Донев: Загрижен съм с КТБ да не изхвърлим водата от легена заедно с бебето

Огнян Донев: Загрижен съм с КТБ да не изхвърлим водата от легена заедно с бебето

И при сегашното правителство беше възприета политиката да се мачка и репресира големия бизнес, коментира Огнян Донев, доктор на икономическите науки, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на „Софарма” АД, председател на Управителния съвет на КРИБ, в интервю на Илиана Беновска за „Радио К?”

- Господин Донев, няколко дни след предложението Делян Пеевски да бъде избран за председател на ДАНК, КРИБ излезе с декларация, в която бяха поставени 2 изисквания – да има незабавни предсрочни избори и да има яснота кой и на какво основание ще управлява тази държава. Една година по- късно какво мислите, кой и на какво основание може да управлява България?

- Не мога да кажа, че изпитваме задоволство, че една година по-късно всички са на нашето мнение, че трябва да има незабавни избори. Под незабавни, сега, разбира се, не искам да влизам в дискусията дали през юли или август е удачно да се правят избори. Наистина, като че ли има основание да се мисли, че по- удачно е и по-репрезентативни ще са изборите и техните резултати, ако се състоят тогава, когато повечето граждани на републиката ще имат възможност да дадат своя глас, без да напускат местата си за почивка и т.н. А на вашия въпрос какво очаква бизнесът, бизнесът очаква нещо много много просто – добри условия за правене на бизнес.

- Какви са добрите условия за правене на бизнес, след като „Стандарт енд Пуърс” понижи кредитния рейтинг на България до почти най - ниската степен, наречена „боклук”?

-  Далече сме от т.нар. оценка „джънг”, все още в България има потенциал. Намаляването на кредитния рейтинг, както то беше обосновано от „Стандарт енд Пуърс”, се дължи най - вече на забавения икономически растеж, от една страна защото България не можа да възползва от оживлението, което се случва в Европа; и от друга заради абсолютната политическа нестабилност, за което ние предупредихме още преди една година.

- Нека да добавя, че те преплитат 3 неща – да се обърне сериозно внимание на проблемите с корупцията, да се усили върховенството на закона и да се намери решение на демографската криза.

-  Всички тези забележки, които получаваме редовно от Брюксел - мисля, че вече свикнахме с тях - всичко е свързано със съдебната система и около нея. Това е една язва, която предопределя България винаги да бъде страна, получаваща забележки какво би могла да направи.

- Нека да продължа още малко негативните оценки. През тази седмица имахме мисия на МВФ, които също оцениха вътрешната политическа несигурност и нейното въздействие върху реформите и инвестициите, като основна заплаха за слабия напредък на икономическия растеж на България. И един цитат от тях: „Българското правителство изглежда на ръба на срива след слабите резултати на Социалистическата партия на изборите за ЕП през май и очакваните предсрочни избори”. Как се прави бизнес?

- В това има констатация за политическата несигурност в България. Не може да очакваме от едно правителство, което има поддръжка под 20% според социологическите допитвания, смели действия в полза на създаването на по - добра бизнес среда. Слушах и изказване на  господин Кутев (б.р. – Антон Кутев, депутат от БСП) от което излиза като че ли те са бранили някаква твърдина и всички останали сме били като отомански завоеватели. Те обаче пазят крепостта. Добре, защо я пазят, като нищо не се случва и имаме една година, която е загубена за икономиката?!

- И господин Гуцанов от БСП ме убеждаваше пламенно, че са разкрили 40 000 работни места, че фискалния резерв го възстановили и увеличили, при което аз зададох простичкия въпрос – защо тогава обществото не Ви приема?

-  Точно това е и аз тук бих  изнесъл малко по- встрани какво трябва да наблюдаваме. От една страна, беше възприета една политика да се мачка бизнеса отново. Бяха атакувани големите структури, всичко се правеше за така наречените малки предприятия, за самия човек - имаше един виц едно време, че знаем и името на човека. Никой не го прие това за нещо нормално. От една страна, социална политика се прави тогава, когато има добро управление, когато се повиши събираемостта на данъци, мита, акцизи и всичко останало и се създаде достатъчен икономически или финансов ресурс, за да може да се провежда тази политика. В конкретния случай имаше по- скоро едно спиране или възпрепятстване на правене на голям бизнес, без да се получи голяма полза.

- Как точно това правителство репресира големия бизнес?

 - Нямаше ли цяла поредица от мероприятия, които трябваше да дисциплинират лошите банки?! В условията на финансова криза, когато се опитваме да изпълзим от кризата, бяха предприети мерки, които несъгласувано с търговските банки трябваше да ги ограничат в някаква степен в правенето на бизнес. ЕРП - тата са друг случай. Третият е нещо, което вече поне две години обясняваме, че не е в полза на българската икономика. Това е репресията, която трябва да бъде осъществена върху големите търговски вериги, а големите вериги, не искаме да признаем, че са точно онези, които извадиха на светло над 4 милиарда оборот, върху които държавата получава 800 милиона най – малко ДДС. Всички тези мерки, които не се споделят от основните икономически субекти в България, виждаме, че с голямо настоятелство и инат правителството, което иначе нищо не прави в икономиката, прокарва неща, които ограничават, или възпрепятстват, или правят по - сложно правенето на бизнес. Всичко това дава един много лош сигнал, който се вижда много добре. Сега се прибирам от едно посещение на икономически форум в Молдова, на който се срещнахме представители на 18 страни по повод предстоящото подписване на споразумението за асоцииране на Молдова и Грузия в ЕС.  И всички чужденци там до един ми задават въпроса: „Какво става в България?”

- И Вие какво им казвате?

- Това е сложното - да обясним. Ясно е, че това, което ще издърпа нацията и държавата е една функционираща, конкурентноспособна икономика. Лошото е обаче, че се поддържат практики, които в никаква степен не подкрепят конкурентноспособните български фирми, а напротив, опитва се да се създадат парникови условия за такива фирми, които биха могли да функционират само под чадъра или оранжерията на държавната грижа. Разбира се, че тези компании нямат никакъв интерес пазарните условия да действат в пълна степен.

.....

- Към горещата тема на седмицата, Корпоративна търговска банка, оглавявана и притежавана от Цветан Василев, който традиционно вече 4 правителства управлява огромната част от парите на държавните търговски дружества и оперира с тях умело.

- Трябваше минало време да споменете!

- Защо?

- Защото в момента оскъдните справки, които ни биват давани показват, че няма повече от 18 % ...

- По-точно 22% от броя на държавните търговски дружества, обаче най-силните финансово. И тогава вече е относително, ако изчислим дела на средствата, никак няма да се окаже намален.

- Като доктор по икономика бих дал съвет в този момент да се наблюдават процесите, които наистина настъпват.

- Имам обещание от Борислав Гуцанов (б.р. депутат от БСП) да вземе всички сведения от първа ръка какви суми, какви обеми средства се държат в Корпоративна търговска банка, за да знаем дали са 22 дружества, или 22% от дружествата, или 22% от държавните средства. Това е важен въпрос, нали?

- Така е, но не е основният въпрос!

- Така, и какво се случва в Корпоративна търговска банка, банката, която беше приближена и все още е, всъщност не в минало време, на всяка власт? Защо единият иска да убива другия, другият иска да убива единия - говоря за онова, което излезе, че са арестувани трима, които са заподозрени в опит за организиране на убийството на Делян Пеевски, злополучния кандидат за шеф на ДАНС и депутат от ДПС и евродепутат?

- Предполагам, че от мен някаква новина няма да получите.

 - Анализът Ви какъв е?

- Анализът ми е като на всички останали български граждани - да чета какво се публикува по въпроса, да слагам филтъра кое е чиста пропаганда и кое е някакъв анализ, защото виждате, че това са процеси, които нито един политик не иска да назове с истинското им име. Не може да издигаш една кандидатура, да казваш, че това е най- важното на 14- ти юни миналата, а сега да разберем, че може би от 240 депутати нито един не го познава. Малко съм под впечатленията на Антон Кутев, който се изказа по телевизията, че не го познава. Ако аз кажа, че този човек не съм го срещал никога през живота си, ако го питате него, той ще Ви потвърди, че никога през живота си не сме били във физическа близост от 100 метра или един до друг.

 От друга страна, що касае колегата ми Цветан Василев, защото той е завършил моята специалност 4 години след мен в Икономическия институт, мога да кажа, че съм бил на няколко заседания на настоятелството на УНСС и лично го познавам. От тази гледна точка съм загрижен „да не изхвърлим водата от легена заедно с бебето”, защото не може една, дълго време се говореше, че не може да се говори лошо срещу банки и т.н., защото се поставя под съмнение или под въпрос финансовата стабилност на страната.

В същото време виждам днес, че има много неща, които аз като икономист не одобрявам, а те са именно разбиването на един стопански съвет с някакви си твърдения. Няма нужда аз да влизам в ролята на адвокат на този или онзи, още повече, че те не са били членове на организацията КРИБ, а по- скоро да наблюдаваме какви са нещата. Има само един източник, който пуска някаква информация, след което тя се тиражира от всичките ни медии, защото спрямо мен е постъпвано по същия начин.

- Точно това щях да Ви попитам, Вие бяхте жертва при предишното правителство на подобна репресия, която не знам дали е завършила, не съм Ви питала скоро, с някакъв окончателен финал.

- Не, няма, то в България нещата не свършват току – така. Единствено успях да спечеля съдебните дела, с които да си върна гаранциите, които иначе трябваше да дам.

- Има ли още някакво производство срещу Вас?

- Това трябва да попитате моите адвокати, аз не съм толкова компетентен, единствено знам от моите адвокати, че в България нещата свършват, когато другият орган реши те да свършат.

- Да използвам тази модерна терминология, единият поръчал другия, а Вас кой Ви поръча?

- Това историята ще каже, нещо, което разбира се и мен ме интересува.

-  Не бяха ли тези двама приятели?

- Първо, не мога да кажа в каква степен техните икономически интереси са били винаги паралелни или еднопосочни. След това всичко това, което се случи, стана в пълно съдействие с държавната власт. Така че, отговорът на този въпрос е малко по – сложен, ако се приплъзнем по повърхността, то може да кажем, че Вашето твърдение е работно.

- Томислав Дончев коментира, че прокуратурата пак се активизира предизборно – „Костинброд”, сега Корпоративна търговска банка...

- Различно е.  В смисъл, че върхът на айсберга е Корпоративна търговска банка. Не, грешно се изразих, върхът може да е той, но не на айсберга.

- Видимата част може, но не и основата. Генезисът е интересен. Всъщност как се зараждат такива върхове, да използваме това сравнение, като Корпоративна търговска банка?

- Това трябва да попитате последните трима премиери или финансови министри, те трябва да имат познанието да Ви отговорят на този въпрос, аз съм страничен наблюдател и не бих могъл. Много повече ме вълнува това, че правителството на Бойко Борисов, който имаше 70% и повече поддръжка в първата година на своя мандат, имаше възможността да направи реформи, но не ги предприе. А сегашното е с такава (б.р. подкрепа), която хептем не му позволява. Не направиха нищо за пенсионната система, за реформа в областта на образованието, за реформа в областта на здравеопазването. Има теоретичен, вербален консенсус по въпроса, трябва да има, но никой нищо не прави. Винаги съм казвал, че образованието е нещо, в което трябва да се инвестира, познанието е нещо, което човек трябва цял живот да учи и да се образова, защото животът и всичко около нас се променя, във всеки един момент изоставаш със своето познание. Когато пък нямаш никакво желание да имаш познание, тогава е загуба на време на другите хора да се опитват да те образоват, най - общо казано. Необходимо е България да бъде управлявана от солидно парламентарно мнозинство, това мисля, че е ясно. Трябва да се спрат - защото ме питахте за условията за правене на бизнес - трябва да се спрат всякакви антипазарни действия. Понякога се учудвам - за да стане страна- членка на ЕС, България трябваше да докаже, че има пазарна икономика, с всичките условности на това твърдение, как се държи, или се изслушват, или се дискутират становища, които не предполагат, че сме пазарна икономика, не предполагат, че сме страна- членка на ЕС, не предполагат, че сме страна - членка на НАТО, все неща, които България се е задължила и е приела, че е. Тоест, водят се излишни спорове, наблягайки на някакви носталгични чувства, задавайки по неправилен начин някои въпроси и се създават настроения, които унищожават и без това невисокия ни международен рейтинг, които се гледат от моите колеги в чужбина и е част от анализа, който те правят преди да вземат решение дали да инвестират или не в нашата държава.

-  Не Ви ли е страх, така ясно като изразявате позицииите на бизнеса и изискванията към една власт, че политиците ще добият усещане за малоценност, комплекс за малоценност от бизнеса и всяка власт ще се опитва или да ви употребява, или да ви репресира?

- И двете са правени спрямо българския бизнес, но той е доказал в годините на прехода, че ако се е концентрирал върху създаване на нови работни места и повишаване на конкурентноспособността, не разчита на държавна подкрепа, а участва на свободния пазар, стига да съществува такъв свободен пазар. Трябва да защитава тези си виждания, а не да се присламчва. Винаги съм казвал, че това не е устойчив модел - да се присламчва към тази или онази политическа сила. Нека и аз да кажа нещо като новина: няма български премиер, който не е дошъл на годишна среща на КРИБ и следващата година да е бил премиер – министър. Вярно, това е малък виц, който обаче ние си повтаряме в КРИБ. Смятам, че която и да е политическа партия в България, която управлява, ако иска действително да създава работни места, тя трябва най – малкото да се намира в работен диалог с бизнеса.

Интервюто е публикувано със съкращения

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ