Осъдиха Софийския университет за недостъпна среда
Софийският университет „Св. Климент Охридски" бе осъден да заплати 10 000 лева обезщетение за претърпени неимуществени вреди на Людмил Велчев от София, който е с първа група инвалидност. Това реши Софийският районен съд, предаде mediapool.
През 2010 г. Велчев отправя искова молба до съда срещу учебното заведение. Поводът за иска е, че висшето училище не е изпълнило поетия ангажимент към Людмил Велчев в споразумение между тях, сключено пред Комисията за защита от дискриминация (КЗД), да приведе сградите в достъпен вид за ползване от хора с увреждания, съобразен със законовите изисквания.
Това обаче не се случва. Велчев кандидатства четири пъти - – през 1999, 2003, 2006 и 2009 г., но не успява да се пребори с трудностите на архитектурната среда, с липсата на свободен достъп за хора с увреждания в стопанисваната от Софийския университет сграда на Богословския факултет на площад "Света Неделя" 19.
През 1999 е приет задочно обучение в СУ "Св. Климент Охридски", специалност Богословие. Първият семестър има обща оценка от изпитите мн. добър 5, но прекъсва заради трудностите при придвижването си. Налагало се да бъде внасян на ръце от колеги в сградата, пренасян пак на ръце от колеги, когато се сблъсква с редица други непреодолими препятствия вътре в сградата, не намира и тоалетна, пригодена за хора с увреждания.
През 2008 г. той отново кандидатства в СУ и взима писмения изпит в сградата на Ректората. Устният изпит е в сградата на Богословския факултет, но поради недостъпност на сградата той не може да се яви на него. Тогава информира КЗД, която също констатира, че университетът не е изпълнил поетите ангажименти.
Велчев завежда иск за 117 720 лева като основание за исканата сума е пропуснатата през годините възможност за професионална реализация.
В хода на делото се установява, че въпросната сграда, в която се помещава Богословският факултет, не е собственост на университета, а висшето училище ползва само част от нея по споразумение от 1992 г. със Светия синод на Българската православна църква. Затова и университетът не можел да предприеме действия по преустройството на сградата. Съдът обаче не приема това възражение като посочва, че университетът е можел да търси съдействие за привеждането на сградата в достъпен вид.
Вследствие на това съдът осъжда СУ да преустанови нарушението за недостъпна архитектурна среда и да се въздържа от извършването му в бъдеще.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.