Отделят 50 млн. лв. за саниране на сгради в големите градове

Отделят 50 млн. лв. за саниране на сгради в големите градове

50 млн. лв. ще бъдат предоставени от регионалното министерство за подобряване на енергийната ефективност на сгради в 36-те големи градове в страната. Това съобщи регионалният министър Лиляна Павлова, цитирана от „Дарик“. Парите ще бъдат осигурени по ОП „Регионално развитие". С тях ще се извърши обследване на енергийната ефективност, ще се санира, ще се сменя дограма и ще се финансират други дейности, с които може да се намалят загубите на енергия.

Собствениците на всяка от сградите, ще трябва да покрият 50% от разходите по реализация на проекта.

Експертите смятат, че средно парите ще стигнат за около 180 – 200 сгради. От министерството считат, че за един апартамент между 70 и 80 кв. метра, общите разходи са около 10 хил. лева.

По думите на министър Павлова министерството предоставя 100% безвъзмездно финансиране по оперативната програма за техническо обследване, технически паспорт на сградата и самото енергийно обследване. То заплаща 50 на сто от проектирането, оценката на съответствието, 50 на сто от строителните работи, които трябва да бъдат извършени, строителения надзор и въвеждането в експлоатация на сградата и заплаща на 100% проектните мениджъри. Така се оказва, че реално 70% от общите разходи за една сграда се покрива от ОП „Регионално развитие".

Всички многофамилни сгради могат да кандидатстват по проекта. Те трябва да отговарят на няколко условия: да са построени преди 26 април 1999 г. , да са поне на три етажа, в които има най-малко шест апартамента.

От 1 юли 2012 г. сдруженията на собствениците могат да започнат да подават формуляри за участие в проекта, наречен „Енергийно обновяване на българските домове”.

Корпоративна търговска банка ще подпомага процеса по обновяване чрез предоставяне на нисколихвени заеми или банкови гаранции за осигуряване на дела от 50% от бюджета на собствениците на жилища, които не разполагат със средства.

Ръководителят на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова даде пример, според който ако собственик на жилище вземе кредит от Фонда за жилищно обновяване в размер на 2500 лв., за да го върне за 8 години, ще трябва да плаща по 34 лв. месечни вноски.

Интервенциите по сградите, които ще се финансират в рамките на проекта, следва да включват всички енергоспестяващи мерки, предписани в обследването за енергийна ефективност, подчерта министър Павлова. Тя посочи, че това могат да бъдат мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници (където е приложимо), които са необходими на сградата за привеждане в съответствие с нормативните и минимални изисквания за енергийна ефективност.

При предписана в обследването за енергийна ефективност мярка за енергийна ефективност изолация на покрив е допустимо ремонт и възстановяване на съществуващата покривна конструкция (скатен или плосък покрив), които включват дейности по възстановяване на конструкцията, покрития, обшивки, хидроизолация, водоотвеждаща система, мълниезащитна и заземителна инсталация, каза още министър Павлова.

Намаляване на разходите за енергия над 50% ще бъде една от ползите за добрите стопани на сградите. Ще бъде удължен животът и експлоатационната им годност и ще се повиши цената на имотите, допълни министър Павлова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ