Партньорството - най-важната реформа в здравеопазването

Партньорството - най-важната реформа в здравеопазването

Здравето на нацията трябва да бъде споделена отговорност на цялото общество. Успешните реформи в толкова чувствителна и  всеобхватна система като здравеопазването вече не могат да се случат без лоялно и всеотдайно партньорство между всички отговорни и ангажирани страни – правителства, законодатели, медицински съсловия, пациентски организации, фармацевтичната индустрия.

Това е концепцията за качествена промяна в управлението на здравните системи в цяла Европа, а България е първата страна в ЕС, в която диалогът за създаването на Партньорствота за здраве на национално ниво започна. Платформа за началото на бъдещата полезна коалиция в тази област стана организираният днес от сп. „Мениджър” първи Бизнес Форум Фарма, който се проведе в столичния Radisson Blu Grand Hotel при изключително силен интерес. За пръв път в общ дебат за трайна и устойчива промяна, която да доведе до все по-широк достъп до качествено лечение у нас се събраха държавници, представители на медицинската общност, на съсловни и пациентски организации, на фармацевтичния бизнес, болничния мениджмънт.  

Само през обединените усилия на всички заинтересувани страни и широк кръг държавни и обществени участници можем да извървим пътя към целта, която сме си поставили – качествено,  модерно и достъпно здравеопазване за българите, заяви министърът на здравеопазването Петър Москов, който бе сред основните участници в първия панел на събитието. „Тук съм, за да заявя категоричната подкрепа на министерството за тази инициатива. Така, както сме се събрали днес тук, в тази зала, така трябва да изглежда консесусът за търсене на все по-ефективни решение за промяна и управление на здравната система”, подчерта министър Москов. Партньорството на широка консенсусна основа като бъдещ модел за управление на здравната система е заложено и в стратегически документ на правителството - в концепцията „Цели на здравето  20/20”, отбеляза той. „Очаквам този диалог, който започваме днес, да продължи с ясен план за координирани обществени усилия, с правила, конкретни стъпки и механизми за действие”, призова министър Москов. "Трябва веднъж завинаги да забравим разказа, че промяната е война на гилдия срещу пациенти, на индустрия срещу държава и т.н. Истината е, че така чаканата и желана от всички реформа в българското здравеопазване не може да се случи без разбирането и подкрепата от всички ангажирани страни. А самата реформа се свежда до две простички неща – да създадем механизмите, при които ще започне да се плаща за качествено и резултатно лечение и ресурсът, който обществото и държавата е заделила за здравеопазване да бъде ясно и много прозрачно насочен към лечение и достойно заплащане на работещите в системата, обобщи здравният министър.  

На общоевропейско ниво също трябва да се потърсят механизми за изравняване на достъпа до качествено лечение, посочи още той и обяви намерение да се работи на междудържавно равнище „с правителствата на страните от нашата черга” за промяна на действащите сега правила за еднакво ценообразуване на лекарствата в Европа като цените на лекарствата у нас да бъдат сравнявани и определяни по тези в сходните с нас страни, а не с развитите, каквато е примерно Германия.

Съпротивата ще е голяма, но борбата си заслужава, защото сегашният универсален принцип за ценообразуване в Европа наказва източноевропейските държави - това също е неравенство и правителствата на тези държави трябва да се борят за преодоляването му, коментира Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията нанаучноизследователските фармацевтични производители в България /ARPharM/.

  Германия е най-силната икономика в Европа, но дори и в нея има проблеми с достъпа до адекватно и навременно лечение, коментира от своя страна евродепутатът Андрей Ковачев, под чиято егида миналия месец бе учредена Група в европейския парламент за борба със здравните неравенства в ЕС. Тя ще служи като своеобразен мост в общоевропейското партньорство за здраве между различните обществени и правителствени институции и ще изработва нови политики, насочени към устойчиво и качествено здравеопазване. Здравето на всички европейци става приоритет в работата на европейските институции, защото без него е немислим разговорът за растеж на икономиките и просперитет, отбеляза Ковачев. Една от първите инициативи на новоучредената Група в ЕП ще бъде осигуряване на бюджетна линия, с която да се финансира мащабен проект за измерване на здравните неравества както в отделните държави, така и съотнесено към общите европейски стандарти, поясни той. „В хартата за основните права на ЕС е записано, че всеки има право на здравна профилактика и лечение с уговорката обаче „в съответствие с националните стандарти”. Наша грижа оттук нататък ще бъде как националните стандарти да станат по-добри, за да осигуряват адекватна за 21 век профилактика, диагностика и лечение на все повече хора.”, подчерта Ковачев.  

Здравето е темата, в която е напълно възможно политическото оцветяване да бъде заменено от консесус, посочи в първата си публична изява като председател на Комисията по здравеопазване в парламента д-р Даниела Дариткова, която също бе сред участниците в първия панел на форума. В това Народно събрание има повече лекари, отколкото във всеки друг парламент и това е добър знак да дадем пример, че полезните разговори и идеи могат да се случват без значение към коя партия принадлежим, добави д-р Дариткова. Тя се ангажира един от водещите приоритети на парламентарната здравна комисия през този мандат да стане борбата с най-масовите социално-значими заболявания. А министър Москов добави: „С г-жа Дариткова имаме амбицията през тази година да направим всичко възможно да спрем тъжния керван към Турция”, визирайки принудителната миграция на пациенти с онкозаболявания към оборудваните с модерна апаратура специализирани здравни заведения в южната ни съседка.

Едно от нещата, които по безспорен начин обединяват всички не само в тази зала, а и извън нея е, че рано или късно ставаме пациенти, даде друг ъгъл на темата за общия интерес от достъпно и качествено лечение  медицинският директор на „Актавис” ЕАД Валентин Димитров.  Фармацевтичната индустрия има ясното съзнание и ангажимент да осигурява качествено и достъпно лечение на все повече хора в България, подчерта той и открои основните приоритети през които тази концепция може да стане реалност: достъп за по-голяма  част от пациентите, особено в групата на социално-значимите заболявания чрез рационални прогенерични политики; реален и обективен контрол върху качеството на лечение, прозрачност за остойностяването на медицинските грижи и предвидимост и приемственост в националните политики, което ще доведе до устойчивост на здравната система. Не на последно място – партньорство, основано на лоялност, обобщи Валентин Димитров.

Преобладава мнението и то на глобално ниво, че разходите за здраве са тежест, която прекомерно много товари публичните финанси на държавите. А всъщност, те са най-важната инвестиция, защото здравото население и устойчивите здравни системи са предпоставка за икономически растеж, посочи д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на Amgen Bulgaria, която бе сред основните участници във втория панел на днешното събитие, посветен на реалните възможности за преход към модерно здравеопазване у нас.

Една от областите, които чераят бъдещето на медицината са биотехнологиите и е доказано, че всяка инвестиция в тях е с доказано голяма възвръщаемост. Благодарение на тях вече имаме персонализирана диагностика и терапия, които значително оптимизират разходите за лечение и подобряват продължителността и качеството на живота, коментира още тя.

Приоритет сред политиките за съвременно лечение трябва да бъде развиването на съвременни лаборатории и подготвени специалисти за ранна и точна диагностика, особено по отношение на сериозни и социално-значими заболявания, отбеляза и доц. Анна Михова, един от водещите специалисти у нас по патоанатомия, началник на катедра"Патоморфология, аутопсионна и биопсична диагностика" във  ВМА – София. Прецизната диагностика спестява средства, които могат да бъдат насочени, както в адекватна терапия, така и в други полезни сфери на здравеопазването като профилактика, а защо не и в иновации.

Промяната в здравеопазването в България е трудна и ще се случва много трудно, защото липсват цивилизационни натрупвания, които издигат стени пред реформите, заяви д-р Константин Ангелов, изпълнителен директор на Александровска болница. В българското здравеопазване влиза финансов ресурс от над 7  млрд. лв. като под 50% от тях са от публично-държавно финансиране. Останалото е от джоба на пациента. Трябва да направим така, че тези средства да бъдат легализирани и да се превърнат в реални разходи за качествено здравеопазване у нас, посочи той. 

Липсата на предвидимост на средата у нас забавя масовото навлизане на модерното здравеопазване, защото негов носител е частната инициатива, очерта друг казус в дебата за прехода към съвременно лечение д-р Явор Дренски, председател на Националното сдружение на частните болници и изпълнителен директор на болница „Токуда“

Една от реалните промени, за която всички трябва да настояваме е рационалната употреба и прозрачност на парите за здраве, коментира и д-р Евгени Тасовски, мениджър „Връзки с институции“ в "БГФармА". Време е да намерим рационалния баланс в употребата и лечението с генерични и иновативни медикаменти, защото всеки лев, спестен през използването на качествени генерични медикаменти е ресурс за финансирането на иновации. А те са вратата към здраве и растеж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Шефът на Nvidia Дженсън Хуан изравни Уорън Бъфет по богатство
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе