Политиките на Великобритания в подкрепа на жените

Политиките на Великобритания в подкрепа на жените

"Политиката на Великобритания е, че жените са сектор на икономическото ни бъдеще. Не само заради равенство, а заради икономическата им сила. Според нас никоя страна не е толкова богата, че половината от населението й да не участва в икономиката й. Ако използваме напълно квалификациите и уменията на жените, които са без работа, можем да постигнем голям принос."

Това сподели посланикът на Великобритания Джонатан Алън по време на форума на списание "Мениджър" "Жените, нежната сила на бизнеса: Лидерство и предприемачество". Той разказа за добрите практики на Обединеното кралство в подкрепа на жените и баланса, който те трябва да постигат между семейството и работата. Посочи и практиките на британското посолство у нас в тази насока. Ето какво още каза посланикът:

"На национално ниво вярваме, че трябва да обърнем внимание на бариерите, които спират жените. Подкрепяме ги като уреждаме гъвкаво работно време, за да има баланс между работата и семейния живот. Този баланс е нужен и за глобалната икономика.

Във Великобритания скоро всички ще имат право да искат от работодателите си гъвкаво работно време. Това е важно за бизнеса и за семейството.

А в британското посолство в България окуражаваме опитите за съвместяване на работата с личния живот и оценяваме резултатите на хората в това отношение. Самият аз се опитвам да давам пример на колегите си в това отношение като един ден от седмицата работя от вкъщи. Защото имам дъщеря на 11 месеца. Така мога да помагам на жена ми да се грижим за нея. Разбира се, всеки друг от екипа също може да се възползва от тази форма на гъвкаво работно време. Опитваме се да насърчаваме модела, при който са важни резултатите, а не колко часа си работил.

Тази година в посолството дадохме бонуси на служителите, които постигнаха високи резултати и поддържаха баланс между работата и семейството. Трябва да се отучим от практиката да се работи извънредни часове и да се запитаме какво постигаме с нея.

Освен това Великобритания работи да има повече жени в бордовете на компаниите. Доближаваме се към целта ни 5-10% от лицата в тези бордове на управление до 2015 г. да бъдат жени. В момента жени заемат една четвърт от всички постове в местната власт на Англия и Уелс."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ