Режат депутатските заплати при липса на кворум в парламента

Общество

В случаите, когато поради липса на кворум заседанието на Народното събрание бъде прекратено, на народните представители, отсъствали по неуважителни причини от заседанието ще се удържат две трети от дневното възнаграждение. Такива промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание приеха депутатите.

Досега санкция имаше само за отсъстващи по неуважителни причини депутати, които не са участвали в регистрацията в началото на пленарното заседание. Парламентът реши Народното събрание да не поема повече от една трета от допълнителните разходи на даден народен представител при неоправдано отсъствие от 3 поредни или общо 5 пленарни заседания за съответния месец.

Депутатите не приеха предложение на групата на „Атака” санкцията за отнемане на две трети от заплатата на депутат да се промени с неизплащане на месечно възнаграждение, ако той отсъства неоправдано 3 поредни или общо 5 пленарни заседания за съответния месец.

Бяха приети и още промени в правилника, според които Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения ще осъществява парламентарно и гражданско наблюдение върху дейността на държавните регулаторни органи, съобщи „Фокуус”. Комисията ще организира публични обсъждания по важни проблеми, свързани с осъществяване на функциите на тези органи.

Докладите и становищата по законопроекти на първо гласуване на комисиите, различни от водещата, ще бъдат представяни и в резюме, гласи  друга промяна. Въвеждат се срокове за разглеждане на годишните доклади на институциите на отчет пред Народното събрание. Парламентът ще може да изисква доклад по отделни въпроси от държавни органи по предложение на постоянните комисии или на една пета от народните представители, като по този начин се цели постигане на постоянен диалог между институциите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Традиция на MI6: Шефовете на френските и британските шпиони се срещат на мач по ръгби в Париж
Урок по предприемачество от реалния свят: Симона Косева вдъхнови ученици да приемат провала като път към успеха
Конфликтът в Близкия изток води до спад с 15-20 % на резервациите в българския туризъм
Държавният департамент на САЩ дава до 10 млн. долара за информация за новия лидер на Иран
Тръмп: Иран е разгромен, иска сделка, но тя не устроива Вашингтон
Френските плъхове влязоха в предизборната надпревара за кмет на Париж
Историческо: Пилотът на Мерцедес Антонели стана най-младият победител в квалификациите на Формула 1
Почти всички ледници в Австрия се топят заради климатичните промени