С 2 години нараснала средната продължителност на живота у нас

С 2 години нараснала средната продължителност на живота у нас

С 2 години нараснала средната продължителност на живота у нас

Средната продължителност на живота в България се е увеличила с 2.1 години за последното десетилетие. Това сочат данни от оповестен доклад за изпълнение на демографската стратегия за миналата година.

Според тях мъжете живеят средно 74 години, а жените – със 7 години повече от мъжете.

За сравнение, по актуални данни средната продължителност на живота в 27-те страни-членки от Европейския съюз е 80 години и 4 месеца.

Най-дълго живеят италианците, испанците и французите - над 85 г. На другия полюс са Литва, Латвия и България със средна продължителност на живота между 73 и 74 г.

Положителна тенденция се наблюдава и по отношение на показателя „преждевременна смъртност”. Той намалява като през 2012 г. е 22.3 промила, отчита още докладът за България. Но сравнено с ЕС все още сме доста над средното ниво, което за 27-те страни членки на общността е около 20‰ по актуални данни.

Намалява и коефициентът на детската смъртност у нас, макар и да остава все още по-висок от средния за ЕС.

През 2012 г. в България са починали 536 деца на възраст до 1 г., а коефициентът на детска смъртност е 7.8 промила при 17 промила през 1997 г. Средно за Евросъюза този показател е около 5промила.

Статистиката сочи, че най-много деца миналата година са починали в област Сливен - 16.6‰. По-висок от общия за страната е коефициентът на детската смъртност и в областите Монтана, Разград и Ямбол.

Само в Румъния има по-висока стойност на показателя от този в нашата страна - 9.4%. В повечето от страните в ЕС коефициентът е под 5 на сто.

Трайно негативната тенденция за страната ни е продължаващият отрицателен прираст – населението намалява, а раждаемостта не може да компенсира нивата на смъртност, сочат още изводите в доклада.

За миналата година отрицателният прираст е минут 5,5‰. През 2011-а година е бил минус 5,1, а през 2010 г. - минус 4,6.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ