Сбогом, 500 млн. лв. - отнемат ни лиценза за търговия с вредни емисии!

Общество

Една от антикризисните мерки, на които правителството разчиташе да вкара в бюджета 500 млн. лв. е на път да се сгромоляса. Институцията, отговорна за прилагането на "Протокола от Киото" е заявила намерението си да отнеме лиценза на България за търговия с вредни парникови емисии. Причината е, че още през 2007 г. министерство на Джевджет Чакъров не е изпълнило нито едно от препоръките на органа, който следи за изпълнението на протокола  и не е показало, че разполага с прозрачна система за изразходваните емисии. Това съобщи днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова, като се позова на доклад от международната институция. Тя определи доклада като съкрушителен.

Припомняме още веднъж, че приходите от търговията с емисии беше сред най-важните антикризисни мерки на правителството, като България очакваше да получи от тях 500 млн. лева.

Вероятно акредитацията на страната ни ще бъде отнета на 30 юни. Фирмите, които имат право на търговия с емисии, могат да направят това до тази дата, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.

Квотите за подобна търговия на български компании са 65–70 млн. евро. Държавата няма да успее да реализира своите квоти до 30 юни, тъй като законът, който регламентира това, е все още на първо четене в парламента.

Страната ни може да кандидтства за участие в търговията с вредни емисии чак в средата на септември, като акредитацията може да бъде получена през ноември.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев