Сирените вият утре в цялата страна

Сирените вият утре в цялата страна

Сиренната система ще бъде задействана утре, съобщиха от пресцентъра на МВР. На 2 юни в продължение на две минути сирените в цялата страна ще оповестят отдаването на всенародна почит към паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на отечеството.

Паметната дата се отбелязва за пръв път през 1884 година във Враца и Пловдив. По традиция, на 2 юни се организира всенародно поклонение на връх Околичица във Врачанския балкан - лобното място на великия български поет и революционер Христо Ботев.

Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се отбелязва официално от 1901 година, когато на връх Вола присъстват и живи Ботеви четници.

На връх Околчица през 1938 година е издигнат 35-метров паметник с опълченски кръст, който увековечава подвига на Ботев и четата му, а в падината Йолковица на естествена канара е издълбан надпис, който бележи точно лобното място на поета-революционер.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Никола Саркози влезе в затвора
Урок по раждаемост: Как град Пейсън в щата Юта съзаде "икономика на бебетата"?
Ретинален имплант възстановява способността за четене при хора със слепота
Дигиталното евро – новата основа на европейската финансова инфраструктура
Санае Такаичи: Новото лице на властта в Япония
Представители на банки: Поколението Z напуска сектора в търсене на предприемачески възможности
Васил Терзиев предлага актуализация на столичния бюджет
Новата икономика: AI трябва да бъде благодат за развиващите се пазари, но някои инвеститори не са убедени